Ukraina: opozycja chce obalić prezydenta
Według ekspertów akcja ma przede wszystkim charakter polityczny, gdyż szanse na odsunięcie Janukowycza od władzy są praktycznie żadne. Przeciwnicy prezydenta, którzy zarzucają mu łamanie konstytucji, wystąpili ze swym pozwem do Najwyższego Sądu Administracyjnego w Kijowie. Do dokumentu dołączono 500 tysięcy podpisów obywateli, niezadowolonych z polityki Janukowycza.
- Setki tysięcy Ukraińców zrozumiało już, że choć na Ukrainie nie ma niezawisłego sądownictwa, to rozpoczynamy proces, który wcześniej, czy później zostanie zakończony. Zakończy się on impeachmentem obecnego prezydenta, odrodzeniem praworządności, demokracji i powrotem naszego kraju na europejską drogę rozwoju – mówił przed sądem jeden z głównych polityków Zjednoczonej Opozycji Ołeksandr Turczynow.
Arsenij Jaceniuk, numer jeden na listach wyborczych Batkiwszczyny wyjaśnił, na czym polegają pretensje opozycji do Janukowycza. Jest to m.in. bezprawne podpisanie ustawy o reformie emerytalnej, ustawy podatkowej, ustawy, która nadaje preferencje językowi rosyjskiemu, a także niezgodne z prawem mianowanie w 2010 roku rządu premiera Mykoły Azarowa. - Gdy (Janukowycz) startował w wyborach prezydenckich, składał wiele obietnic, lecz w efekcie przejął całą władzę i kraj faktycznie znalazł się w zapaści gospodarczej – oświadczył Jaceniuk.
Niezależnie od wyniku ewentualnego procesu przeciwko Janukowyczowi ukraińskiej opozycji trudno będzie przeprowadzić procedurę jego usunięcia ze stanowiska. Wniosek o impeachment musi złożyć w Radzie Najwyższej (parlamencie) co najmniej 226 deputowanych w 450-osobowej izbie, co znacznie przekracza obecne możliwości przeciwników prezydenta.
Jeszcze trudniej będzie opozycji zebrać 300 głosów, niezbędnych do postawienia szefa państwa w stan oskarżenia. Decyzję o impeachmencie powinno następnie poprzeć w głosowaniu nie mniej, niż 338 parlamentarzystów. Wybory parlamentarne odbędą się na Ukrainie 28 października. Głównymi konkurentami będą w nich opozycyjna Batkiwszczyna, na czele której stoi odbywająca karę siedmiu lat więzienia była premier Julia Tymoszenko, oraz proprezydencka Partia Regionów Ukrainy.
jl, PAP