Pamiętajmy o Konopnickiej. Rusza festiwal Żarnowiec 2012
- Poprzez miejsce festiwalu chcemy przypomnieć Marię Konopnicką w czasach, kiedy pisarka odchodzi w niepamięć i już coraz mniej osób czyta jej utwory - powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Marek Wiatr.
Podczas trzech pierwszych dni Festiwalu "Żarnowiec 2012" będzie można poznać różne nurty muzyki. W piątek wieczorem 7 września na koncercie "Dawnych wspomnień czar" wystąpią m.in. Halina Kunicka, Stan Borys, Iwona Konieczkowska i Przemysław Branny.
W sobotę 8 września Opera Śląska w Bytomiu zaprezentuje widowisko "Muzyczna podróż od Broadwayu do Hollywoodu". Z kolei w niedzielę 9 września, również w wykonaniu solistów Opery Śląskiej, odbędzie się "Wielka Gala Operetkowa - Usta milczą, dusza śpiewa".
W ostatnim, czwartym dniu festiwalu soliści Opery Krakowskiej oraz aktorzy Teatru Starego w Krakowie zaprezentują koncert pieśni autorstwa poetki. - Konopnicka jest autorką tekstów wielu bardzo znanych pieśni. Muzykę do jej wierszy tworzyli tak znani kompozytorzy jak Mieczysław Karłowicz, Feliks Nowowiejski, czy Stanisław Niewiadomski – zaznaczył Wiatr.
Festiwal w Żarnowcu organizowany jest od ośmiu lat. Co roku uczestniczy w nim kilka tysięcy osób. Tegoroczną imprezę zorganizowali m.in. Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu oraz Towarzystwo Operowe i Teatralne w Krośnie.
Polska poetka, pisarka, krytyk literacki i publicystka Maria Konopnicka w 1903 r. otrzymała w darze zakupiony ze składek społeczeństwa dworek w Żarnowcu k. Krosna. Mieszkała w nim przez ostatnie lata życia. Zmarła 8 grudnia 1910 r. we Lwowie. Została pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.em, pap