Hanna Suchocka jest jak Lech Wałęsa i Stefan Stuligrosz
Tytuł został przyznany "w uznaniu zasług dla rozwoju niepodległej Rzeczypospolitej" oraz za "głęboki szacunek dla postawy życiowej, uosabiającej patriotyzm i tradycyjne wielkopolskie wartości". Uroczystość odbyła się w poznańskim ratuszu.
Suchocka jest 26. honorowym obywatelem Poznania. Odbierając tytuł podkreśliła, że z Poznaniem jest bardzo związana – również jako mieszkanka tego miasta. - Tytuł honorowego obywatela jest potwierdzeniem, że jestem poznanianką, ale ja zawsze tu byłam zakorzeniona, tutaj wracam. Bycie w Poznaniu i to, że mam tutaj mieszkanie, daje mi poczucie bezpieczeństwa. To jest ciekawe miasto, w którym lubię mieszkać – podkreśliła Suchocka, która od 2001 r. jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej.
"Część wymienia von Hindenburga, część Suchocką"
Senator Marek Ziółkowski (PO) oświadczył, że Hanna Suchocka od zawsze cieszyła się w Poznaniu dużym uznaniem, przekładającym się również na wyniki wyborcze. Jak dodał, jest ona też często wymieniana jako „poznaniak, który w XX wieku doszedł do najwyższego stanowiska”. - Ja też studentów wielokrotnie o to pytałem. Część osób wymienia von Hindenburga, formalnie to się zgadza, został prezydentem Rzeszy, ale na pierwszym miejscu w tych odpowiedziach jest niewątpliwie Hanna Suchocka – zaznaczył senator.
Polityk ocenił, że rząd Suchockiej "znakomicie wywiązał się z wielu rzeczy, osiągnął bardzo wiele, a jeszcze więcej mógł osiągnąć". - Wszyscy znamy ciąg dalszy, nie dane było temu rządowi długo sprawować władzy. Szkoda, że nie było wówczas konstruktywnego wotum nieufności, bo wtedy ani rząd by nie upadł, ani parlament nie zostałby rozwiązany, ani nie byłoby wyborczej klęski podzielonego obozu solidarnościowego - ocenił Ziółkowski.
Lech Wałęsa rozwiązał parlament
Rząd Hanny Suchockiej został powołany w lipcu 1992 roku; w maju 1993 Sejm przyjął wniosek o wotum nieufności wobec tego gabinetu, złożony przez NSZZ "Solidarność", który przeszedł jednym głosem. Ówczesny prezydent Lech Wałęsa nie przyjął dymisji rządu, lecz rozwiązał parlament.
Kim jest Hanna Suchocka
Hanna Suchocka, która urodziła się w 1946 r. w Pleszewie, ukończyła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na tej uczelni uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Pracowała jako nauczyciel akademicki, m.in. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także w Instytucie Nauk Prawnych PAN. W latach 80. była posłanką na Sejm z ramienia Stronnictwa Demokratycznego. Po 1989 r. była posłanką do 2001 roku.
Od lipca 1992 r. do października 1993 była premierem. W 1997 w rządzie Jerzego Buzka była ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. Od 2001 r. jest ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej.
Jan Paweł II i Gerard Labuda
Wśród dotychczasowych laureatów wyróżnienia przyznawanego przez Radę Miasta Poznania znaleźli się m.in. papież Jan Paweł II, Stefan Stuligrosz, Wanda Błeńska, Gerard Labuda, Margaret Thatcher, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki.
zew, PAP