Afera Amber Gold: szefowa prokuratury odwołana
Prok. Maciej Kujawski z PG powiedział, że formalnie decyzja została podjęta przez Seremeta po otrzymaniu uchwały Krajowej Rady Prokuratury, wyrażającej zgodę na odwołanie prok. Majstrowicz. PG poinformowała też, że od tej decyzji nie ma trybu odwoławczego do sądu.
Funkcję szefa prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu będzie teraz pełnił - jak wyjaśnił prok. Kujawski - jeden z zastępców prok. Majstrowicz, który ma w podziale zadań wyznaczone zastępowanie szefa prokuratury. - Przy powołaniu nowego szefa prokuratury musi być zrealizowana przewidziana w przepisach procedura, wyłoniony kandydat musi m.in. zostać zaopiniowany i prokurator generalny takiej osobie wręczy nominację - oświadczył Kujawski.
"Całkowite zaniechanie..."
18 września KRP w tajnym głosowaniu poparła wniosek Seremeta o odwołanie Majstrowicz. - Mamy do czynienia z całkowitym zaniechaniem realizowania nadzoru służbowego przez panią prokurator - uzasadniał szef KRP, prok. Edward Zalewski.
Odwołana nie była szefową, gdy umorzono śledztwo ws. Amber Gold
Dodał, że wprawdzie decyzje o odmowie, a potem o umorzeniu śledztwa ws. Amber Gold zapadały, gdy Majstrowicz nie była jeszcze szefową tej prokuratury, ale - jak podkreślił - "po analizie można było uniknąć błędów, które potem popełniono". Tymczasem - przekonywał - Majstrowicz w sposób niepełny zapoznawała się z aktami sprawy; zabrakło też analizy zachowania prokuratora prowadzącego postępowanie ws. Amber Gold.
"Nienależyte wypełnianie obowiązków służbowych"
W sierpniu Seremet, przedstawiając działania prokuratury w sprawie Amber Gold zapowiedział, że zwróci się do Rady o wyrażenie zgody na odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk-Wrzeszcz "z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych". Decyzje prokuratury w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 Seremet uznał za "nietrafne merytorycznie".
Jak mówił, wiele faktów świadczy o "niedoskonałości" pracy prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu. Najpierw odmówiła ona śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie zawieszono dochodzenie i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w lipcu br. przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.
Szef prokuratury rejonowej odpowiada za nadzór nad pracami wszystkich prokuratorów z tej jednostki i za prawidłowość ich działań. Bez zgody KRP nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji - wniosek Seremeta był precedensowy: kadencyjny prokurator nie był jeszcze nigdy dotąd odwołany z pełnionej funkcji.
zew, PAP