Quebec już nie pod kanadyjską flagą
Premier zaprzysiężonego 19 września rządu frankofońskiej prowincji Pauline Marois powiedziała, że stoi na czele separatystycznego gabinetu. - Jesteśmy przekonani, że przyszłość Quebecu to przyszłość suwerennego kraju. Pozostanie prowincją Kanady jest dla Quebecu ryzykiem nie do przyjęcia - podkreśliła.
Tymczasem dziennik "National Post" ocenił, że działania quebeckich niepodległościowców graniczą jednak z farsą. "Podczas próby odseparowania partii od wszelkich widocznych związków z monarchią, ministrowie zostali zaprzysiężeni przez przedstawiciela monarchii brytyjskiej w prowincji (lieutenant-governor of Quebec) podczas ceremonii za zamkniętymi drzwiami, jeszcze przed oficjalną uroczystością publiczną w parlamencie" - zauważyła gazeta.
Kanadyjskie media z uwagę obserwowały wydarzenia w quebeckim parlamencie już od 17 września, czyli od dnia zaprzysiężenia 54 parlamentarzystów będących członkami Partii Quebeckiej w liczącym 125 członków Zgromadzeniu Narodowym prowincji Quebec. Partia Quebecka postanowiła zdjąć na czas uroczystości kanadyjską flagę - tzw. pequiści, mimo całej niechęci do Kanady, przysięgać jednak musieli na wierność królowej Elżbiecie II, będącej formalnie głową państwa. Zniknięcie flagi kanadyjskiej zostało odnotowane przez media bez zdziwienia, bo od 1994 roku zdarzało się już, że usuwano już flagę z klonowym liściem, pozostawiając tylko flagę prowincji z kwiatami lilii. Następnego dnia flaga kanadyjska powróciła na czas zaprzysiężenia nieseparatystycznych deputowanych.
Dziennik "Globe and Mail" zwrócił uwagę, że obecnie poparcie dla separatystów jest najniższe w historii, dodając że "mniejszościowy rząd musi ograniczać swoje separatystyczne ambicje". Po dziewięciu latach rządów liberałów, którzy dwa tygodnie temu otrzymali 31,2 proc. głosów, na Partię Quebecką głosowało w prowincji 31,93 proc. wyborców. Wśród planów nowego rządu jest m.in. likwidacja podwyżek czesnego na uczelniach, czyli powodu wielomiesięcznych starć studentów z poprzednim rządem, wprowadzenie nowych zasad finansowania partii, karta laickości, problemy korupcji, kwestie opieki zdrowotnej i nowe prawo dotyczące języka francuskiego, będącego jednym z dwóch oficjalnych języków Kanady.
PAP, arb