Chorzów będzie miał ogród jak z... Biblii
Ogród budowano przez dziewięć miesięcy. Znajduje się pomiędzy kościołem, salkami parafialnymi a probostwem. Zajmuje ok. 10 arów. Aktualnie można w nim oglądać ok. 40 roślin, w tym wymienianych w Biblii. - Posadziliśmy winorośle, figowiec, palmę daktylową, drzewka oliwne i granatu. W przyszłym roku w ogrodzie będzie także pszenica i jęczmień - wyliczał proboszcz parafii pod wezwaniem Św. Jadwigi Śląskiej ks. Emanuel Pietryga.
Proboszcz podkreśla, że ogród pełni m.in. funkcję duszpasterską. - Można w nim katechezy przeprowadzać, ale też lekcje z botaniki, które mogą być okazją do zaprezentowania dzieciom bogactwa fauny związanej m.in. z basenem Morza Śródziemnego i Ziemią Świętą - przekonywał.
Liczne roślinne kompozycje oznaczone tabliczkami rosną wzdłuż alejek, przy których ustawiono ławki. Ogród przecina potok, zasilany deszczówką zbieraną z dachu kościoła, a gromadzoną w podziemnym zbiorniku. Woda deszczowa nawadnia także oczko wodne z sitowiem. W przyszłym roku w ogrodzie zostaną posadzone kolejne rośliny. Ich liczba może wzrosnąć do 100. Ogród powstał w całości ze środków parafii.
W Polsce działają podobne ogrody m.in. w Proszowicach (Małopolskie) i Myczkowcach (Podkarpackie). Na świecie ogrody biblijne, zakładane są przy kościołach, klasztorach i synagogach. Istnieją m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i Australii. Do najbardziej znanych zalicza się ogród biblijny w Rezerwacie Przyrody Biblijnej w Izraelu i ogród biblijny kościele prezbiteriańskim w Ojai w Kalifornii.PAP, arb