List Mickiewicza trafi na aukcję; cena wywoławcza - 98 tys. zł
Jak poinformowała współwłaścicielka antykwariatu, Zuzanna Migo-Rożek, rękopisy Mickiewicza trafiają do sprzedaży niezwykle rzadko, a te niepublikowane i nieznane stanowią antykwaryczne rarytasy.Według przedstawicielki antykwariatu rękopis nie figuruje w żadnym wydaniu korespondencji wieszcza, nie wspomina o nim także tom "Kroniki życia i twórczości Mickiewicza" poświęcony okresowi pracy Mickiewicza w College de France (Z. Makowiecka "Mickiewicz w College de France", Warszawa 1968).
Prawo pierwokupu listu mają, jak poinformowała Zuzanna Migo-Rożek: Biblioteka Narodowa i Biblioteka Jagiellońska. Przedstawiciele pierwszej z nich mają w najbliższym czasie oglądać rękopis.
W napisanym w języku francuskim liście do Jeana Antoine'a Letronne'a, rektora College de France, datowanym 26 kwietnia 1841 r. w Paryżu, wieszcz informuje o swojej niedyspozycji, która nie pozwoli mu wygłosić zapowiedzianego na dzień następny (27 kwietnia) wykładu. Mickiewicz zmuszony jest przełożyć termin prelekcji na kolejny tydzień. Wspomina także o męczącej go grypie. Adam Mickiewicz kierował od 1840 r. katedrą slawistyki, gdzie wygłosił cykl wykładów o literaturze słowiańskiej (1840-1844). Przełożony przez Mickiewicza wykład nosił numer XXVI kursu I i dotyczył zasięgu języka ruskiego i polskiego oraz życia i dzieł Jana Długosza; ostatecznie został wygłoszony 4 maja 1841, czyli zgodnie z sugestią zawartą w liście.
List napisano na jednej stronie cienkiego, kremowego papieru listowego formatu 20,6 na 13,1 cm. Dwie kolejne strony są czyste, na czwartej stronie znajduje się adres odbiorcy. Rękopis zachował się w dobrym stanie. Widoczne są ślady złożenia, co naturalne przy tego typu obiektach, oraz załamania arkusza, nie zachowała się lakowa pieczęć zamykająca list.
em, pap