Papież: małżeństwa rozpadają się przez kryzys wiary
Hasłem XIII synodu biskupów są słowa: „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej". - Kościół istnieje dla ewangelizowania - powiedział papież w homilii. Wyjaśnił, że nowa ewangelizacja skierowana jest przede wszystkim do osób, które chociaż zostały ochrzczone, oddaliły się od Kościoła i żyją bez odnoszenia się do praktyki chrześcijańskiej.
- Wierni poleceniu Pana Jezusa Chrystusa Jego uczniowie poszli na cały świat, aby głosić Dobrą Nowinę, zakładając wszędzie wspólnoty chrześcijańskie. Z czasem stały się one Kościołami dobrze zorganizowanymi, z wieloma wiernymi - dodał przywołując początki ewangelizacji.
Kryzys wiary i kryzys małżeństwa
Benedykt XVI przypomniał, że w niektórych okresach ta działalność Kościoła była szczególnie dynamiczna. - Wystarczy pomyśleć o ewangelizacji ludów anglosaskich i słowiańskich, czy też o przekazie Ewangelii na kontynencie amerykańskim i następnie o czasach misji skierowanych do ludów Afryki, Azji i Oceanii - zauważył.
Papież zwrócił uwagę na to, że istnieje wyraźne powiązanie kryzysu wiary i kryzysu małżeństwa. Następnie podkreślił, że „małżeństwo związane jest z wiarą nie w sensie ogólnikowym” i jest „więzią miłości wiernej i nierozerwalnej”, opartą na łasce, która pochodzi od Boga. - Dzisiaj jesteśmy w stanie pojąć całą prawdę tego stwierdzenia, z uwagi na kontrast z bolesną rzeczywistością wielu małżeństw, które niestety się rozpadają - powiedział Benedykt XVI.
Mówił także o „słabościach wielu chrześcijan”, ich grzechach osobistych i wspólnotowych, stanowiący „wielką przeszkodę dla ewangelizacji”. Jako najlepszą drogę wskazał „pojednanie z Bogiem i bliźnim”. W opinii Benedykta XVI nie można mówić o nowej ewangelizacji bez szczerej gotowości do nawrócenia.
Na zakończenie homilii papież powiedział: „Zawierzamy Bogu prace obrad synodalnych, w żywym poczuciu komunii świętych, przyzywając szczególnie wstawiennictwa wielkich ewangelizatorów, do których pragniemy zaliczyć z wielką miłością błogosławionego Jana Pawła II, którego długi pontyfikat był także przykładem nowej ewangelizacji”.
Podczas mszy na Placu świętego Piotra Benedykt XVI ogłosił doktorami Kościoła dwoje świętych Hiszpana Jana z Avili, kaznodzieję żyjącego w XVI wieku, i Niemkę Hildegardę z Bingen, mistyczką z XII wieku, która zajmowała się medycyną, poezją i muzyką.
Słowa papieża do Polaków
Przed modlitwą Anioł Pański papież zwrócił się między innymi do Polaków. - Proszę was o modlitewne wsparcie prac synodalnych, których przedmiotem będzie nowa ewangelizacja. Jej protagonistami i pionierami są święci. Ich wzorem ukazujmy innym piękno Ewangelii, głębię wiary i moc sakramentów, a szczególnie Eucharystii. Zawierzając dzieło Synodu Dziewicy Maryi, Królowej Różańca Świętego, z serca wam błogosławię - powiedział po polsku.
W synodzie biskupów na temat nowej ewangelizacji udział weźmie rekordowa liczba 262 ojców synodalnych, w tym 103 z Europy i 63 z obu Ameryk. Obecnych będzie także 45 ekspertów. Przybędzie 15 delegacji innych kościołów, między innymi zwierzchnik Kościoła anglikańskiego arcybiskup Rowan Williams. W polskiej delegacji na synod są: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Józef Michalik, wiceprzewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz oraz metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.
Synod biskupów jest stałą instytucją, powołaną przez papieża Pawła VI w 1965 roku jako odpowiedź na prośbę ojców Soboru Watykańskiego II. Co 3-4 lata biskupi z całego świata obradują na sesjach zwyczajnych poświęconych konkretnym zagadnieniom.
ja, PAP