"We Włoszech kradnie się, żeby rządzić, i rządzi, by kraść"
W artykule redakcyjnym włoska gazeta wymieniła największe skandale, które w minionych tygodniach wstrząsnęły światem polityki w poszczególnych regionach. - W ciągu niespełna miesiąca runęły władze Lacjum; pogrążyło je prywatne wykorzystywanie publicznych pieniędzy - dodał dziennik, przywołując sprawę masowego szastania milionami euro z budżetu przez klub radnych centroprawicowego Ludu Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego.
"Jest znacznie gorzej niż 20 lat temu"
Następnie w artykule przypomniano, że Gwardia Finansowa weszła do siedzib władz Emilii-Romanii i Piemontu, gdzie wszczęto śledztwa w sprawie wydawania publicznych funduszy, a przedstawiciel zarządu Lombardii został aresztowany pod zarzutem powiązań z kalabryjską mafią, od której kupował głosy w wyborach.
Zarząd wielkiego miasta Reggio Calabria został rozwiązany przez Radę Ministrów również z powodu powiązań z tamtejszą potężną mafią. "Wracamy do roku 1992, mówią wszyscy. W rzeczywistości jednak jest znacznie gorzej” - ocenił redaktor naczelny lewicowej gazety Ezio Mauro, nawiązując do gigantycznego skandalu korupcyjnego sprzed 20 lat, znanego jako Tangentopoli („łapówkolandia”), w rezultacie którego doszło do upadku największych politycznych ugrupowań z chadecją na czele.
„Stoimy w obliczu deprawacji polityki, która dla wielu stała się zawodem, systemem osiągania wysokich dochodów, gdzie znikają wartości, ideały, tradycje i obrona słusznych interesów" - zauważył włoski publicysta. Wyraził przekonanie, że instytucje państwa zostały opanowane i zdominowane przez „nową klasę chciwych potentatów”, jakimi stali się politycy, politykę zaś pozbawiono wszelkiej godności.
"Skończyliśmy z głowami świń"
Wynikiem obecnych skandali - wskazała „La Repubblica” – jest, podobnie jak w 1992 roku, „utrata wydajności machiny demokracji”, która „kręci się na darmo i nie przynosi rezultatów”. Nawiązując do ujawnionych powiązań polityków z Mediolanu z kalabryjską 'Ndranghetą komentator podkreślił: „Trzeba mieć odwagę powiedzieć, że terenem prawdziwego przenikania mafii jest właśnie polityka”.
Ezio Mauro napisał, że na włoską centroprawicę cieniem położyły się ostatnie lata rządów Silvio Berlusconiego, kiedy - jak zauważył - „ekscesy doprowadziły do obniżenia progu tolerancji i uśpiły wszelką zdolność reakcji”.
Szef rzymskiej gazety przytoczył słowa byłego ministra z rządu Berlusconiego Giancarlo Galana, który komentując skandale oświadczył: „Chcieliśmy przeprowadzić liberalną rewolucję, a skończyliśmy z głowami świń”. Tak nawiązał do opisanych w prasie hucznych przyjęć radnych centroprawicy z Lacjum, podczas których zakładali oni maski prosiąt.
ja, PAP