Kościół płaci niewolnikom III Rzeszy
Osoby uprawnione do otrzymania niniejszego odszkodowania mogą jeszcze składać odpowiednie wnioski w terminie do 31 grudnia tego roku. Do tego czasu muszą one wpłynąć do siedziby Biura Poszukiwawczego Caritas Niemieckiej w Monachium na adres: Deustcher Caritasverband e.V., Hauptvertretung Muenchen Geschaeftsstelle des Entschaedigungsfonds Lessingstr., 1,80336 Muenchen, tel.: ++49/89/544-97-0, fax: ++49/89/544-97-07, e-mail: Suchdienst.ZHOK@t-online.de
Po formularze (będące wnioskami o przyznanie odszkodowania) zainteresowani mogą zgłaszać się do Caritas Polska, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, tel. (0-22) 636-41-70 lub do central Caritas we własnych diecezjach.
Osobami uprawnionymi do otrzymania odszkodowania przez Caritas Niemiecką są osoby, które w okresie II wojny światowej były skierowane przez administrację III Rzeszy do przymusowej pracy wykonywanej w instytucjach Kościoła katolickiego na terenie Niemiec. Jeżeli były robotnik przymusowy zmarł po 15 lutego 1999 roku, wniosek mogą także złożyć jego bezpośredni spadkobiercy, tj. małżonkowie i dzieci.
"Jeżeli nie ma uprawnionych do otrzymania spadku bezpośrednich krewnych, prawo do wystąpienia o odszkodowanie przechodzi na wnuki lub rodzeństwo zmarłego, w dalszej kolejności na osoby wymienione w testamencie jako prawnie dziedziczące majątek po zmarłym" - powiedział rzecznik Caritas Polska Mariusz Kraszewski.
em, pap