Irak nie będzie przewodniczył rozbrojeniowcom
Przewodnictwo konferencji jest sprawowane przez wszystkie uczestniczące w niej kraje w porządku alfabetycznym i trwa miesiąc. Irak miał przewodniczyć konferencji po raz pierwszy od wejścia w jej skład w 1986 roku. Kierowałby jej pracami od 17 do 28 marca, a następnie po przerwie od 12 do 25 maja. W pracach konferencji bierze udział 66 państw.
Konferencja Rozbrojeniowa została powołana przez Zgromadzenie Ogólne NZ w 1979 roku dla wzmocnienia działania wielu istniejących w Genewie organów negocjujących kwestie rozbrojeniowe. Konferencja negocjowała Układ o Nierozprzestrzenianiu broni jądrowej oraz kierowała pracami nad Konwencją w sprawie broni biologicznej w 1972 roku.
W tym roku kraje uczestniczące w konferencji uzgodniły, że następnym krokiem w zakresie rozbrojenia nuklearnego powinien być zakaz produkcji materiałów rozszczepialnych do celów wojskowych. Chodzi o wzbogacony uran lub pluton. Prace tego forum zostały jednak zablokowane w wyniku różnicy zdań, czy potrzebny jest oddzielny traktat w sprawie broni w przestrzeni kosmicznej.
W związku z perspektywą objęcia kierownictwa Konferencji Rozbrojeniowej przez Irak Stany Zjednoczone oświadczyły, iż jest to "nie do zaakceptowania" i zapowiedziały, że będą próbowały temu przeszkodzić.
sg, pap