Abbas zastępcą Arafata
Kandydaturę Abbasa wysunął sam Arafat.
Prezentując na posiedzeniu Centralnej Rady w Ramallah sylwetkę kandydata, Arafat oskarżył jednocześnie Izrael o blokowanie procesów reformowania struktur palestyńskich.
Sobotnie spotkanie Rady było pierwszym od początku tzw. drugiej intifady (powstania palestyńskiego) rozpoczętej we wrześniu roku 2000 roku. W Ramallah określono obrady jako "historyczne".
Autonomia Palestyńska w ostatnich miesiącach znalazła się pod silną presją międzynarodową, by zreformowała rząd i powołała premiera. W założeniu ma on przejąć część kompetencji samego Arafata. Ustanowienie urzędu premiera to część reformy, mającej ułatwić izraelsko-palestyński proces pokojowy.
Powołanie urzędu premiera Autonomii Palestyńskiej stanowiło jeden z punktów tzw. mapy drogowej bliskowschodniego procesu pokojowego. Plany te opracował w zeszłym roku kwartet madrycki (ONZ, USA, UE i Rosja).
Mahmud Abbas, znany też pod pseudonimem Abu Mazen, urodził się w 1935 r. w Safed, mieście znajdującym się dziś w północnym Izraelu. Wraz z 700 tysiącami innych palestyńskich uchodźców w czasie wojny 1948-49 r. Abbas i jego rodzina uciekli do Syrii.
Stał się jednym z pierwszych polityków OWP, którzy zgodzili się przystąpić do rokowań pokojowych z Izraelem na początku lat 90. Na terytoria palestyńskie powrócił w 1995 r. a rok później został mianowany sekretarzem generalnym komitetu wykonawczego OWP.
Zdaniem analityków, Abbas nie będzie politykiem podporządkowanym Arafatowi.
sg, pap