"Kapuściński non-fiction" wycofany z dystrybucji przez naciski rodziny
– Sytuacja, w której wydawca zrywa solidarność z autorem, jest niebezpiecznym precedensem – ocenia autor książki Artur Domosławski.
W wydanej w 2010 r. biografii Kapuścińskiego dziennikarz ujawnia m.in. związki polskiego reportera ze służbami specjalnymi PRL, opisuje szczegóły z życia intymnego pisarza i jego trudne relacje z córką. Wdowa po pisarzu od początku domagała się odszkodowania i wycofania książki ze sprzedaży. W piątek Alicja Kapuścińska zawarła ze Światem Książki ugodę, w którym wydawnictwo zobowiązuje się wycofać biografię z dystrybucji. Kolejne wydania będą możliwe pod warunkiem usunięcia czterech ważnych rozdziałów, które nie podobają się rodzinie pisarza. – Oczywiście jako autor nigdy się nie zgodzę na takie okaleczenie swojego dzieła – mówi Domosławski. Oznacza to, że pozycji nie będzie można kupić co najmniej do 2017 r., kiedy wydawnictwu wygasa licencja na „Kapuścińskiego…”.
– W pełni podtrzymuję wszystko, co napisałem w książce. Wszystkie informacje w niej zawarte są prawdziwe, nie naruszyłem też niczyich dóbr osobistych – zapewnia Domosławski. I podkreśla, że zawartej ugody nikt z nim nie konsultował.
Nieoficjalnie wiadomo, że ugoda ma związek ze zmianami właścicielskimi, które od 2011 r. dokonują się w Świecie Książki. W czerwcu 2011 r. niemiecka grupa Weltbild kupiła to wydawnictwo od koncernu Bertelsmann Media. Jednak po półtora roku markę, prawa własności do tytułów i licencje wydawnicze nabyła wrocławska oficyna wydawnicza Bukowy Las.
Kapuściński zmarł w 2007 r. w wieku 74 lat. Uchodził za jednego z najwybitniejszych reporterów na świecie, jego nazwisko pojawiało się na listach kandydatów do literackiego Nobla.
Tekst ukaże się w najnowszym (40/2013) numerze tygodnika "Wprost" .
Najnowszy numer "Wprost" jest dostępny w formie e-wydania .
Najnowszy "Wprost" jest także dostępny na Facebooku .
"Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania .