Jeśli nie rum, niech będzie tuzemak
W zgodzie z pierwszomajową tradycją marszów, przy dźwiękach "Marszu poległych rewolucjonistów" przez miasto Beroun przejechał dżip, ciągnący lawetę armatnią z okrytą kirem wielką butelką czeskiego rumu, który, zgodnie z porozumieniem czeskich wytwórców napojów alkoholowych, sprzedawany jest już pod nazwą "Tuzemak" - Miejscowy.
Honorowy admirał berounskiej floty wygłosił "mowę pogrzebową".
"Ty, którego nie zniszczyła ani wódka, ani whisky, schodzisz obecnie do podziemia. Możesz być jednak pewien, że nigdy ciebie nie zapomnimy" - brzmiały słowa ostatniego pożegnania 40- procentowego napoju alkoholowego, który w wielu czeskich gospodach służy przede wszystkim do utrwalania efektu wypitych piw.
Rumu nie żałowano zbyt długo. Na miejsce uroczystości w dziecięcym wózeczku dowieziona została malutka butelka "Tuzemaka". "Rum umarł. Niech żyje Tuzemak" - krzyczeli uczestnicy happeningu.
Jak w każdej bajce nie zabrakło trzech wróżek, które przepowiadały przyszłość i składały życzenia alkoholowemu noworodkowi. Życzyły mu, aby po nim przychodziły muzy, aby przynosił spokojny, mocny sen i aby leczył. (Herbata z rumem - jak uważa się w Czechach - najlepiej zapobiega przeziębieniom.) Zjawiła się także nie zaproszona wróżka, która mówiła proroczo: "Niech po tobie przychodzi oszołomienie, ból głowy, kac i delirium".
Berouńscy wodniacy są przekonani, że "Tuzemak" godnie zastąpi rum, który wielokrotnie pomagał im w czasie spływów zachować zdrowie. "Rum piło się przede wszystkim wtedy, kiedy ktoś wypadł za burtę i wykąpał się w lodowatej wodzie. Tylko on mógł go skutecznie rozgrzać" - powiedział jeden z organizatorów akcji imprezy, Jirzi Nohejl.
em, pap