Egzamin dla miliona młodych Polaków
Uczniowie ze szkół dziennych rozpoczną egzamin o godzinie 9.00, dorośli będą mieli egzamin po południu - o 15.30.
We wtorek rozpocznie się także kolejna poprawkowa sesja egzaminacyjna nowych matur. Egzamin będą zdawać zarówno ci abiturienci, którzy nie zdali egzaminu w ubiegłym roku, jak i osoby, które zdały egzamin maturalny, ale chcą poprawić oceny.
W pierwszym dniu "starych" matur wszyscy będą zdawać pisemny egzamin z języka polskiego. Do wyboru dostaną jeden z czterech tematów. Trzy z nich będą wymagać napisania tekstu własnego. Czwarty z tematów zawierać będzie tekst literacki, do niego będą dołączone pytania odnoszące się do tekstu. Maturzyści wybierający czwarty temat będą musieli napisać także krótkie wypracowanie na jeden z dwóch tematów związanych z tekstem. Na napisanie pracy będą mieli pięć godzin.
W drugim dniu muszą napisać pracę z wybranego przedmiotu: matematyki, historii, biologii, geografii, fizyki, chemii lub języka obcego. Od lat najwięcej abiturientów wybiera matematykę, na drugim miejscu są biologia i historia. Spośród języków obcych młodzież najchętniej zdaje angielski, a dorośli rosyjski.
***
W czwartek o godz. 9 rano rozpocznie się egzamin gimnazjalny. Przystąpi do niego ponad 570 tys. uczniów III klas gimnazjów.
Egzamin gimnazjalny ma charakter zewnętrzny - wszyscy uczniowie w całej Polsce będą w tym samym czasie rozwiązywać takie same zadania, które sprawdzą później egzaminatorzy z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE).
Egzamin ma formę pisemną. Składa się z dwóch części. W czwartek uczniowie pisać będą egzamin z wiedzy humanistycznej, w piątek - z matematyczno-przyrodniczej.
Obie części egzaminu trwają po dwie godziny.
les, pap