Pierwsze wybory w Iraku
Nowa Radę Miejską Mosulu wybrało zgromadzenie 250 przedstawicieli grup etnicznych i religijnych miasta. Tymczasowym burmistrzem został Arab, iracki generał w stanie spoczynku, Ghanam al-Basso. W skład nowej rady weszło siedmiu Arabów-muzułmanów, trzech Kurdów, dwóch chrześcijanin i po jednym przedstawicielu dwóch mniejszych grup etnicznych z samego miasta, a ponadto sześciu Arabów, chrześcijanin i przedstawiciel mniejszości spoza Mosulu oraz dwaj byli generałowie.
Arabowie stanowią większość mieszkańców Mosulu, w mieście obecnych jest jednak wiele mniejszości etnicznych, co w przeszłości, a także w ostatnich tygodniach, było powodem poważnych niepokojów.
Poniedziałkowe wybory traktowane są jako "modelowe" - od ich przebiegu i wyników uzależniano powołanie podobnych zgromadzeń i przeprowadzenie elekcji w innych miastach Iraku. Mają stanowić pierwszy krok na drodze tworzenia nowego systemu powoływania lokalnych władz i tym samym - odbudowy irackiej administracji.
Powołana administracja będzie mieć tymczasowy charakter i działać będzie do czasu przeprowadzenia wyborów już w warunkach pełnej demokracji, co może zająć nawet do dwóch lat - zastrzegły amerykańskie źródła, cytowane przez agencję Reutera.
Komentując mosulskie wybory, rzeczniczka armii USA mjr Charmaine Means powiedziała, że miasto to zostało wybrane na tego rodzaju eksperyment wyborczy, ponieważ mimo poważnych niepokojów i chaosu, jakie nastąpiły tu po obaleniu dawnych władz, w tym właśnie regionie jako pierwszym przywrócono ład. W Mosulu m.in. zostały otwarte szkoły, działa system energetyczny.
em, pap