Sąd prawie internetowy
Teraz wystarczy formularz pożądanego dokumentu ściągnąć elektronicznie, wypełnić i wnieść do sądu. Na razie jego złożenie nie może się odbywać elektronicznie lecz musi być tak jak dotąd: osobiście bądź drogą pocztową. Nie wyklucza się jednak, że w przyszłości dostępna będzie także elektroniczna droga wnoszenia pism procesowych - powiedział rzecznik Sądu Okręgowego Jarosław Matras.
Na sądowej stronie można też znaleźć stawki podstawowych opłat sądowych od czynności w sprawach cywilnych i karnych (np. od próśb o odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności, udzielenie przerwy w wykonywaniu kary, za informacje z Krajowego Rejestru Karnego).
Internauci znajdą też na sądowej stronie podstawowe informacje o sądach rejonowych okręgu lubelskiego, godziny ich pracy, adresy, telefony, zasięg terytorialny, opisano również strukturę Sądu Okręgowego. Znaleźć tam również można adresy emailowe innych instytucji wymiaru sprawiedliwości, w tym Ministerstwa Sprawiedliwości, Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, Instytutu Pamięci Narodowej.
Lubelska strona internetowa sądu jest jedną z kilkunastu już działających. Tomasz Buława z ministerstwa sprawiedliwości poinformował, że resort już zarezerwował jednolite domeny w Internecie dla wszystkich sądów, które będą prowadzić swoje strony.
sg, pap