Komórki jako sposób na życie
Prawie połowa respondentów w wieku od 25 do 34 lat nie wyobraża sobie życia bez komórek, a część z nich twierdzi, że utrata telefonu spowodowałaby ich osamotnienie. 46 proc. ankietowanych przyznaje, że zdarza im się bez wyraźnej potrzeby korzystać z telefonu np. używać gier dla poprawy samopoczucia bądź z nudów.
Badania wykazały także, że takie osoby często widzą we własnym telefonie komórkowym sposób na wyrażenie swojej osobowości lub zaimponowania znajomym. Zwykle kupują właśnie najnowsze modele aparatów, wyposażone w różne gadżety.
"Ludzie mają do swoich telefonów stosunek emocjonalny. Uważają, że dzięki nim są w stanie lepiej zaplanować i kontrolować swoje życie towarzyskie. Często sądzą, że komórka świadczy o ich pozycji zawodowej i społecznej" - powiedział Michael Hulme, współautor badań.
86 proc. respondentów chętniej wysyła do znajomych wiadomości tekstowe niż dzwoni. Często wzbogacają tekst obrazkami i melodyjkami.
Telefony komórkowe posiada już jedna trzecia brytyjskich uczniów szkół podstawowych. Część dzieci skarży się jednak na to, że otrzymywane SMS-y zawierają nierzadko groźby i wyzwiska.
sg, pap