Efektywność energetyczna – nasza wspólna sprawa
Dobrym przykładem tak pojmowanej efektywności jest kogeneracja, czyli równoczesne wytwarzanie energii cieplnej i energii elektrycznej lub mechanicznej w trakcie tego samego procesu. Warto zauważyć, że efektywność energetyczna oznacza wydajne i oszczędne użytkowanie energii nie tylko na skalę przemysłową, lecz także w warunkach domowych. To właśnie świadome korzystanieprzez konsumenta z tak powszechnego i podstawowego dobra, jakim jest energia, leży u podstaw tworzenia instrumentów prawnych i regulacyjnych służących docelowo zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego państwa. Efektywność energetyczna stanowi zatem ważny element polityki energetycznej Polski, odgrywając tym samym istotną rolę w funkcjonowaniu całego krajowego systemu elektroenergetycznego.
W przypadku indywidualnego odbiorcy energii wykazywanie się odpowiedzialną postawą rozpoczyna się zwykle od zmiany przyzwyczajeń. Wyposażenie gospodarstwa domowego w energooszczędne urządzenia elektryczne i racjonalne ich użytkowanie to niejako podstawa. Jest także wiele innych możliwości, wśród których warto wymienić zmianę taryfy energii elektrycznej. Zgodnie z indywidualnym zapotrzebowaniem można wybrać taryfę jedno- lub dwustrefową, czyli rozwiązania przeznaczone kolejno dla osób zużywających dużo energii w godzinach szczytu i tych, które preferują opcję regulowania jej zużycia w ciągu doby.
Kiedy mówimy o energooszczędności i świadomym konsumowaniu energii, nie sposób nie wspomnieć o możliwości wyboru sprzedawcy energii elektrycznej, zwanej zasadą TPA (Third Party Access), która jest dostępna dla wszystkich odbiorców już prawie od siedmiu lat. Dotyczy to również odbiorców instytucjonalnych, np. gmin, które mogą korzystać z opracowanej w URE przykładowej dokumentacji przetargowej na zakup energii elektrycznej dla potrzeb budynków komunalnych i użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola czy przychodnie lekarskie. Od niedawna zmienia się punkt ciężkości w dyskursie na temat efektywności energetycznej − ciężar zagadnienia coraz bardziej jest przenoszony z odbiorcy na wytwórcę. Zwiększenie efektywności energetycznej to nie tylko oszczędności płynące z ograniczania poboru energii elektrycznej. To także oszczędności po stronie wytwórców w zużyciu energii pierwotnej, czyli oparte na wysoko sprawnych procesach wytwarzania, dostarczania i wykorzystywania energii.
Maciej Bando - wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki, wykonujący obowiązki prezesa URE