Polskie gwiazdy biznesu
Lista podzielona jest na pięć kategorii: menedżerów, osób wprowadzających innowacje, przedsiębiorców, finansistów i polityków lub ekonomistów ustalających strategię.
"(Wyróżnieni) to osoby wywodzące się z różnych kulturowych środowisk i politycznych orientacji, ale łączy ich to, że nie wzdragają się przed zmianą i szukają nowych sposobów rozwiązania dawnych problemów. W pewnym sensie są to rewolucjoniści otwierający drzwi Europie jutra" - napisał tygodnik.
Pismo pisze też o "ożywczym wietrze przedsiębiorczości ze Wschodu".
"Jeszcze do niedawna zachodziły obawy, że kraje dawnego obozu moskiewskiego narzucą reszcie Europy metody działania swojej biurokracji i nieskuteczne praktyki. Zamiast tego nastąpiło coś odwrotnego. Począwszy od przyjaznych innowacjom krajów bałtyckich aż po Czechy i Polskę, Wschód zaczyna stawać się gospodarczym, społecznym i politycznym laboratorium dla reszty Europy". - ocenia "BW".
Tygodnik zwraca też uwagę, że elementem tego ożywczego prądu jest również Rosja, gdzie w tym roku po raz pierwszy napływ prywatnego kapitału inwestycyjnego przewyższył odpływ, co jest nieomylną oznaką powrotu zaufania.
O Marii Wiśniewskiej, która na liście gwiazd europejskich przedsiębiorczości gościła już wcześniej, "Business Week" napisał, że scaliła cztery byłe państwowe banki w jeden spójny organizm, zreorganizowała go i zmodernizowała. Obecnie Pekao, którego partnerem jest UniCredito Italiano, kontroluje 1/5 ogółu aktywów bankowych w Polsce.
43-letnią Wiśniewską cenią zwłaszcza udziałowcy (przede wszystkim UniCredito i Allianz), ponieważ cena akcji banku podwoiła się od czasu prywatyzacji - pisze amerykański "Business Week".
O 49-letnim Zbigniewie Wróblu, szefie PKN Orlen, amerykański tygodnik pisze, że "jest na dobrej drodze do tego, by stać się jednym z najbardziej niezwykłych polskich przedsiębiorców".
Pismo odnotowuje jego sukces w przejęciu od British Petroleum 495 stacji benzynowych w północnych Niemczech. Ambicją Wróbla jest przejęcie 75 proc. udziałów w Lotosie (dawnej Rafinerii Gdańskiej) w partnerstwie z Rotch Energy lub samodzielnie i przygotowanie się do konsolidacji sektora paliwowego w regionie. Wróbel stoi też na czele konsorcjum firm polskich, które we współpracy z Bechtelem są zainteresowane kontraktami na odbudowę Iraku.
Jeśli chodzi o Rosjan, na liście znajdują się prezes grupy Alfa (partnera BP w trzecim największym koncernie paliwowym w Rosji) Michaił Fridman, prezes spółki hutniczej Siewierstal Aleksej Mordaszow i wiceminister gospodarki Arkadij Dworkowicz, jeden z autorów programu gospodarczego prezydenta Putina, a także urodzeni na Łotwie Walerij Kargin i Wiktor Krasowicki. Ci dwaj ostatni w 1992 roku założyli Parex Bank. Bank ten przetrwał dwa kryzysy walutowe na Łotwie i jeden w Rosji, jest największym bankiem Łotwy i ma oddziały za granicą.
em, pap