Prezes NFZ strzelił sobie w głowę (aktl.)
Jak powiedział prokurator Mieczysław Orzechowski, nie można jednak na razie całkiem wykluczyć udziału innych osób w śmierci prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
"Pełną odpowiedź będziemy mieli po analizach kryminalistycznych oraz sekcji zwłok. Wszystko jednak wskazuje, że było to samobójstwo. Na razie absolutnie nie możemy mówić o jego przyczynach" - tłumaczył Orzechowski.
Prokurator poinformował, że ciało Tokarczyka znalazła przed godz. 15 w sobotę jego żona. Zwłoki znajdowały się koło szuwarów, nad stawem, na posesji domu rodzinnego Tokarczyków, położonego pod Barczewem, koło Olsztyna. Zwłoki leżały na boku, a między nogami znajdował się sztucer myśliwski Winchester, kaliber 7,62 . Najprawdopodobniej prezes NFZ włożył sobie lufę do ust i strzelił.
Z pierwszych ustaleń wynika, że Tokarczyk przyjechał do swojego podolsztyńskiego domu w piątek. W sobotę został sam z synem, po tym, jak jego żona pojechała z córką na jazdę konną.
Syn po raz ostatni widział ojca przed godziną 12 stojącego przy sejfie z bronią. Po powrocie z koni żona Macieja T. zaczęła się niepokoić, jego długą nieobecnością. Ujrzała otwarty sejf i zaczęła szukać męża.
Tokarczyk urodził się 17 kwietnia 1963 roku w Gdańsku. Był absolwentem Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku, ukończył też studia podyplomowe w zakresie ubezpieczeń zdrowotnych na Wydziale Finansów i Bankowości Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.
W latach 1988-1998 pracował na oddziale laryngologii w szpitalu wojewódzkim w Elblągu; pracował też w tamtejszym pogotowiu ratunkowym i ośrodku zdrowia. W 1996 założył i prowadził Wojewódzką Poradnię Audiologiczną w Elblągu. Współpracował z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Był konsultantem regionalnym i wojewódzkim w dziedzinie audiologii i foniatrii dla województwa warmińsko-mazurskiego w latach 1999- 2001.
Założył i przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Elblągu.
Od 1999 r. pracował w Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Kasie Chorych - jako zastępca dyrektora oddziału w Elblągu. Od października 2001 roku był wiceprezesem, a następnie od września 2002 roku do momentu zniesienia urzędu prezesem Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń Zdrowotnych. Od 22 kwietnia tego roku był podsekretarzem stanu w ministerstwie zdrowia. 7 lipca 2003 roku powołany został na stanowisko prezesa NFZ.
rp, pap