Hrabia da zarobić
"Mogę powiedzieć, że projekt rusza. Przygotowujemy szczegółowe plany, które inwestorzy mają zaakceptować do końca roku" - powiedział przedstawiciel projektu Sorin Marica.
Park Drakuli miał pierwotnie powstać w średniowiecznym miasteczku Sighiszoara w Transylwanii (Siedmiogrodzie), krainie związanej z legendarnym wampirem. Za radą firmy audytorskiej PricewaterhouseCoopers (PwC) zdecydowano się jednak na Snagov, położony w pobliżu Bukaresztu kurort nad jeziorem, ulubione miejsce wypoczynku byłego dyktatora Rumunii Nicolae Ceausescu. Rząd obiecał wnieść do projektu ziemię, ok. 200 hektarów.
Na zmianę decyzji wpłynęły względy ekonomiczne, a także obawy, że budowa parku zagrozi Sighiszoarze, miasteczku znajdującemu się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
PwC obliczyła, że w trzy lata po otwarciu parku pod Bukaresztem odwiedzałoby go rocznie milion turystów, w tym 19 procent z zagranicy. Roczne dochody planowano na około 11,4 mln euro. Koszty budowy szacuje się na około 16 mln dolarów. Postać hrabiego Drakuli, stworzona w 1897 roku przez irlandzkiego pisarza Brama Stokera, zyskała światową popularność dzięki filmom z lat 30., produkowanym przez studio Universal. Od tego czasu jest uznawana za jeden z symboli kultury masowej.
Pisząc o Drakuli, Stoker inspirował się postacią słynnego z okrucieństwa hospodara wołoskiego z XV wieku Wlada Palownika i jego ojca Wlada Diabła (Vlad Dracul). Wladowi Palownikowi przypisuje się zgładzenie ponad stu tysięcy ludzi, których rozkazywał wbijać na pal, wieszać, ćwiartować, żywcem palić na stosie. Okrutny hospodar stał się w Europie bohaterem legendy o księciu wampirów, którym - według podań ludowych - miał zostać po śmierci.
Ponury zamek Drakuli pisarz umieścił w Transylwanii, dzisiaj krainie w środkowej Rumunii.
rp, pap