Minister wybierany przez internet, okrągła karta wyborcza - czym jeszcze chcą zdobyć nasze głosy politycy?
Nieustanna wymiana posłów
Mirosław Pluta nie jest jedynym, który tanimi hasłami chce się przypodobać wyborcom. Ryszard Petru, założyciel partii NowoczesnaPL, proponuje z kolei, by każdy poseł mógł zasiadać w Sejmie najwyżej dwie lub trzy kadencje. Warto dodać, że Petru jeszcze nigdy posłem nie był. Jest jednak przekonany, że takie rozwiązanie ograniczy korupcję, nepotyzm, wpływy lobbystów, tani populizm i pokusę rozdawnictwa. – A poza tym politycy co jakiś czas przypomną sobie, jak wygląda realny świat – przekonuje Petru.
Kandydaci na okrągłej liście
Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, wpadł na pomysł, żeby karty do głosowania były okrągłe, a nie prostokątne. W ten sposób żadna z partii nie byłaby na uprzywilejowanej pozycji, otrzymując listę nr 1, a więc nie znalazłaby się na pierwszej stronie książeczki wyborczej. Miałoby to zmusić wyborców do poszukania na liście tego polityka, który im najbardziej odpowiada. – Jest to jakiś pomysł, żeby wszyscy kandydaci byli równi i nikt nie bił się o jedynkę – wyjaśnia Kazimiera Szczuka z Twojego Ruchu.
PSL i SLD boją się sondaży
Ludowcom od lat nie podobają się badania preferencji politycznych, bo zwykle wypadają w nich słabo. Janusz Piechociński, prezes PSL, liczy na 12 proc. poparcia w jesiennych wyborach. Te oczekiwania stoją w jaskrawej sprzeczności z wynikami badań. Z tych bowiem wynika, że ludowcy balansują na granicy progu wyborczego. Socjologowie przyznają, że PSL jest zwykle niedoszacowane w sondażach, ale dla polityków tej partii to za mało. Chcieliby zakazać publikowania sondaży w ostatnim tygodniu przed wyborami. Ostatnio dołączyli do nich politycy SLD, którzy uważają, że nawet dwutygodniowa cisza sondażowa nie byłaby zła. – To by zmusiło duże partie do prowadzenia kampanii programowej, a nie tylko zamawiania sondaży, które są bardzo sugestywne – twierdzi Dariusz Joński z SLD. Stosowny projekt ustawy został złożony w Sejmie w 2014 r., ale utknął w komisjach. Zabawne jest jednak to, że politycy PSL dziś się od niego dystansują.
Więcej przeczytasz w najnowszym tygodniku "Wprost", który jest dostępny w formie e-wydania na www.ewydanie.wprost.pl i w kioskach oraz salonach prasowych na terenie całego kraju od poniedziałku rano.
"Wprost" jest dostępny również w wersji do słuchania.
Tygodnik "Wprost" można zakupić także za pośrednictwem E-kiosku
Oraz na AppleStore i GooglePlay