Przeprosił Żydów
Hohmann wyjaśnił, że nie zamierzał piętnować Żydów jako "naród sprawców" i dodał, że jeśli mimo to powstało takie wrażenie, to przeprasza i żałuje, że "zranił uczucia innych".
Przemówienie chadeckiego deputowanego, wygłoszone 3 października br. z okazji Dnia Jedności Niemieckiej, uznane zostało za antysemickie.
Przewodnicząca CDU Angela Merkel zdystansowała się od stanowiska klubowego kolegi, a sekretarz generalny partii Laurenz Meyer wezwał go do jak najszybszego przeproszenia za wybryk. Wolfgang Benz, berliński historyk specjalizujący się w problematyce antysemityzmu, ocenił wypowiedź Hohmanna jako "najmocniejszy publiczny przejaw antysemityzmu" ze strony niemieckiego polityka od wielu lat.
W kontrowersyjnym przemówieniu Hohmann miał - według relacji niemieckiej telewizji - powiedzieć: "Żydzi działali bardzo licznie zarówno w gremiach kierowniczych, jak też w oddziałach egzekucyjnych Czeka (bolszewicka służba bezpieczeństwa). Z tego powodu można z pewnym uzasadnieniem określić Żydów jako naród sprawców".
W późniejszych wypowiedziach dla niemieckich mediów Hohmann bronił swego stanowiska. Sprawcy zbrodni nazistowskich oraz zbrodni z czasów radzieckiej rewolucji "stoją obok siebie" - powiedział. Dodał, że "domaga się sprawiedliwości dla Niemców". Wyjaśniał, że media pominęły kluczowe zdanie, w którym zastrzegł, że ani Niemców, ani Żydów nie można uznać za "naród sprawców".
Socjaldemokraci oraz partia Zielonych wezwali Hohmanna do złożenia mandatu. Organizacje żydowskie w Niemczech rozważają podjęcie kroków prawnych. Lewicowy dziennik "Tageszeitung" napisał w sobotę, że polityk CDU sięgnął po rozpowszechniony przez hitlerowców stereotyp "żydokomuny".
sg, pap