Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą”
- Film dokumentalny, tak samo jak dobra książka, utwór muzyczny, czy sztuka plastyczna jest w stanie równie silnie wpłynąć na nasze emocje, a w konsekwencji na podejmowane decyzje i życiową postawę. Jednak, aby tak się stało do widza musi przemówić zarówno treść filmu, czyli opowiadana historia, jak i forma przekazu. Nasz festiwal właśnie takie filmy dokumentalne prezentuje - mówi Grażyna Raszkowska, dyrektor festiwalu.
Organizatorem Festiwalu jest, jak co roku, Fundacja Areopag XXI. - W tym roku, z racji zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski, drugi dzień festiwalu odbędzie się pod hasłem Dziedzictwo chrześcijańskie w kulturze polskiej. Temu tematowi w filmie dokumentalnym poświęcona będzie także festiwalowa debata z udziałem reżyserów pokazywanych na festiwalu dokumentów - mówi Ewa K. Czaczkowska, prezes Fundacji Areopag XXI.
Podczas dwóch dni zaprezentowanych zostanie ponad 20 filmów. Będą także pokazy pozakonkursowe m.in. „Inka. Zachowałam się jak trzeba w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. W czasie festiwalu będzie też miała miejsce kinowa premiera „Czas niedokończony. Wiersze księdza Jana Twardowskiego” - filmu zrealizowanego przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Kino świat.
Wysoką jakość prezentowanych i nagrodzonych dokumentów zapewnia kapituła festiwalowa, będąca zarazem jury w konkursie o nagrodę KINA Z DUSZĄ, przyznawaną przez Fundację Areopag XXI.
W jej składzie są uznani twórcy, specjaliści i miłośnicy polskiej dokumentalistyki: operator, dr hab. Andrzej Musiał, (PWSTviT w Łodzi); Arkadiusz Gołębiewski - reżyser, dyrektor Festiwalu NNW w Gdyni; Ewa K. Czaczkowska - publicysta, autorka książek, prezes Fundacji Areopag XXI; Grażyna Raszkowska - dyrektor Festiwalu. Przewodniczącym jury jest wybitny polski reżyser filmów dokumentalnych Maciej Drygas (PWSTviT w Łodzi), autor m.in. wielokrotnie nagradzanego dokumentu „Usłyszcie mój krzyk”.
- Jesteśmy przekonani, że trzecia edycja festiwalu podtrzyma sukces dwóch poprzednich i sprawi, że ambitna i wartościowa, zarówno pod względem poruszanych tematów, jak i od strony formalnej polska dokumentalistyka będzie coraz częściej doceniana przez szeroki krąg odbiorców - mówi dr hab. Andrzej Musiał, członek jury festiwalu.
Współorganizatorem III edycji FFD „Kino z duszą” jest Narodowe Centrum Kultury, a wsparcia udziela m.in. Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundacja Konrada Adenauera oraz pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.
Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału w dwudniowej imprezie, w której dodatkowym atutem jest bezpłatny wstęp.
Festiwal ”Kino z duszą” odbędzie się w dniach 20 i 21 listopada 2015 roku w Warszawie w kinie Wisła, pl. Wilsona 2. Program „Kina z duszą” na stronie www.kinozdusza.pl oraz na festiwalowym Facebooku.