Marek Góra: Równy wiek emerytalny dla obu płci to wielka wartość
Góra, współautor ustawy emerytalnej, skomentował orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z początku listopada. Sędziowie orzekli, że system świadczeń emerytalnych nie jest ustalony raz na zawsze i państwo ma obowiązek obserwowania skuteczności aktualnych rozwiązań. Ekonomista stwierdził, że jest to istotne przede wszystkim wtedy, gdy obecne regulacje "stanowią zagrożenie dla finansów publicznych".
"Ludzi trzeba traktować serio"
Profesor zaznaczył, że istotne jest "traktowanie ludzi serio i wiedza, że oszczędzanie na emerytury to przedsięwzięcie, do którego trudno się dostosować ludziom". Góra podkreślił, że ważnym elementem dbania o finanse publiczne jest również wzbudzenie zaufania do instytucji wśród obywateli.
Marek Góra powiedział, że w dłuższej perspektywie obniżenie wieku emerytalnego jest możliwe. Jego zdaniem demografia i ekonomia oddziałują mocniej niż teraźniejsze decyzje polityczne. - To, co politycy dzisiaj ustanowią ws. wieku emerytalnego, nie ma żadnej mocy sprawczej wobec rzeczywistości, która nastąpi za lat 10, 20 - ocenił. - 60 lat kiedyś, to był wiek bardzo podeszły, dziś tak nie jest, dziś jest nim 80 lat.
Niższy wiek emerytalny jest niekorzystny dla kobiet
Według ekonomisty obniżenie wieku emerytalnego dla kobiet do 60. roku życia wpłynie niekorzystnie na ich sytuacje na rynku pracy, choćby na zmniejszenie dochodów. - Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest wielką wartością, bardziej martwi mnie to, że ten wiek miałby być nierówny, niż to, że miałby on być w tej chwili obniżony - zakończył.
Polskie Radio Program 1