1000 osób do wymiany, czyli czystki w spółkach to nic nowego
Po przeanalizowaniu danych dotyczących zmian personalnych w zarządach ponad 1100 spółek, które nieprzerwanie od 2001 roku stanowią własność Skarbu Państwa można wyciągnąć wniosek, iż w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do wymiany kilkuset menedżerów. - Prognozując na podstawie trzech ostatnich zmian rządu, można przypuszczać, że w przyszłym roku będzie dokładnie tak samo i doświadczymy około tysiąca zmian, to jest łącznie przyjść i odejść w Spółkach Skarbu Państwa – ocenia Dominik Lewandowski, dyrektor rozwoju biznesu CRIBIS.pl, wywiadowni dla małych i średnich firm, która przygotowała zestawienie.
Od 2001 roku w Polsce wybory parlamentarne odbyły się pięciokrotnie i czterokrotnie doszło do zmiany partii rządzącej. W 2001 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej – Unia Pracy przejęła władzę z rąk kierowanego przez Jerzego Buzka rządu Akcji Wyborczej Solidarność. W kolejnym roku dokonano 957 zmian (przyjść i odejść) w spółkach SP. W 2006 roku, kilka miesięcy po zwycięstwie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości (2005) takich zmian było 964. Rok po tym, jak Platforma Obywatelska przejęła władzę, w spółkach wymienionych zostało 971 menedżerów. Kolejne wybory przyniosły drugie zwycięstwo Platformy Obywatelskiej i do roku 2015 liczba zmian personalnych regularnie spadała.
W badaniu porównano także średnią zmian w spółkach SP z podobnymi firmami prywatnymi. Wyniki pokazują, że w analogicznych okresach była ona około dwukrotnie niższa w spółkach działających na rynku. – Gdyby wybierać między zatrudnieniem na takim samym stanowisku w spółce SP lub prywatnej firmie, lepszym rozwiązaniem dla osób ceniących stabilność jest praca na rzecz firm prywatnych. Każda zmiana władzy powoduje de facto zmianę właściciela spółki, mimo że jest nim Skarb Państwa, bo każda partia mianuje swoje osoby. To tak jak w przypadku przejęcia firmy przez nowego właściciela, który kadrę menedżerską dobiera według własnego uznania – przekonuje Lewandowski.
W badaniu brano pod uwagę jedynie te zmiany, które odnotowane zostały w KRS.
Tekst ukazał się w najnowszym numerze "Wprost”, E-wydanie tygodnika jest dostępne od niedzieli od godz. 20.00. "Wprost" można zakupić także w wersji do słuchaniaoraz na AppleStore i GooglePlay.