Sejm przyjął ustawę medialną
Wynik głosowania posłowie PiS przyjęli owacją na stojąco. Nowa ustawa zakłada m.in., że nowe zarządy i rady nadzorcze mediów publicznych będzie powoływał i odwoływał „minister właściwy do spraw Skarbu Państwa”. Terenowymi oddziałami Telewizji Polskiej będą natomiast kierować dyrektorzy wybrani przez jej zarząd. Rady nadzorcze będą składać się z trzech członków.
Kadencja obecnych zarządów TVP i Polskiego Radia ma być skrócona. Ich mandat wygaśnie w dniu wejścia w życie nowelizacji. Nowe władze tych mediów wybiorą rady nadzorcze na wniosek Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i po zasięgnięciu opinii KRRiT.
Prawdopodobnie jutro ustawą zajmie się Senat.
Wcześniej w Sejmie odbyła się burzliwa dyskusja na ten temat. – Zgłoszone ostatnio przez PiS ustawy to legislacyjny nalot dywanowy na demokrację państwa prawa i wolność słowa, już dawno o Polsce nie pisano tak wiele w mediach na świecie i nie pisano tak źle. Mamy najgorszą prasę od czasów stanu wojennego – powiedziała posłanka .Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Wcześniej Sejm uchwalił nowelizację ustawy o służbie cywilnej. Za przyjęciem projektu głosowało 233 posłów. Przeciw było 190 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
TVP Info, 300polityka.pl, Telewizja Republika