Cena ropy rekordowo niska. "Winne" zamieszanie na Bliskim Wschodzie
Cena baryłki ropy Brent spadł do 34,93 dolara, o 1,5 proc. w stosunku do dnia
poprzedniego. Jest to poziom najniższy od 2004 roku. – Konflikt pomiędzy Iranem, a Arabią Saudyjską przekreśla jakikolwiek konsensus w sprawie ograniczenia wydobycia – powiedział Agencji Reutera Michael Hewson z CMC Markets.
Napięcia pomiędzy czołowymi przedstawicielami OPEC zwykle oznaczały zwyżki cen
spowodowane problemami z dostawami surowca. Nie tym razem. Państwa członkowskie
odmówiły ograniczenia produkcji ropy, próbując raczej wypchnąć z rynku tych, którzy produkują drożej, niż czekać aż ceny podskoczą.
Co istotne także Rosja, która nie należy do OPEC, odnotowała w zeszłym roku rekordowe wydobycie ropy. Do spadku cen musi przyczynić się również spodziewany powrót na rynki zachodnie Iranu, który po latach embarga znów może sprzedawać tam swój surowiec.
Spadki to także efekt tąpnięcia na chińskiej giełdzie, która we wtorek poszła w dół o 7 proc.
Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem
Decyzję o zerwaniu stosunków dyplomatycznych ogłosił w niedzielę szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir skrytykował po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie oraz ostrej irańskiej reakcji na egzekucję szyickiego duchownego.
Kryzys dyplomatyczny został wywołany przez egzekucję Nimra al-Nimra, jednego z najważniejszych szyickich duchownych w Arabii Saudyjskiej, który został stracony razem z 46 innymi osobami, które oskarżono o terroryzm. Po egzekucji duchowo-polityczny przywódca Irańczyków ajatollah Ali Chamenei stwierdził, że "Boska ręka zemści się na saudyjskich przywódcach", a irańskie MSZ zapowiedziało, że Arabia Saudyjska "drogo zapłaci" za egzekucję al-Nimra.
Szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir skrytykował Iran za "negatywne i agresywne wtrącanie się w sprawy arabskie, które często powoduje szkody i zniszczenia". Podkreślił także, że jego kraj nie pozwoli, aby Iran naruszał bezpieczeństwo sunnickiego królestwa.
Reuters