"Polityczna decyzja" Izraela. Przejmie ziemie na Zachodnim Brzegu Jordanu
Reuters powołuje się na wiadomość e-mailową przesłaną do agencji przez izraelskie biuro Koordynatora Działań Rządu na Terytoriach w ministerstwie obrony. Poinformowano w niej, że podjęto polityczną decyzję dotyczącą przejęcia ziemi i wkrótce tereny zostaną uznane za państwowe.
Chodzi o 154 hektary ziemi w Dolinie Jordanu, nieopodal Jerycha, gdzie Izrael ma już wiele własnych osiedli. Jest to teren, na którym Palestyńczycy chcą stworzyć swoje państwo.
Krytyka decyzji
Przejęcie ziemi skrytykował już sekretarz stanu ONZ Ban Ki Mun. W wydanym w środę oświadczeniu, krytykuje przejęcie ziemi. "Osadnictwo stanowi pogwałcenie prawa międzynarodowego i jest sprzeczne z publicznymi oświadczeniami izraelskiego rządu popierającego rozwiązanie przewidujące utworzenie dwóch państw" - napisał.
Także 20 stycznia do sprawy odniosły się Stany Zjednoczone. Rzecznik Departamentu Stanu wyraził stanowczy sprzeciw dotyczący działań przyspieszających rozwój osadnictwa żydowskiego na okupowanych terenach. - Uważamy, że są one zasadniczo niezgodne z rozwiązaniem polegającym na utworzeniu dwóch państw i podają w wątpliwość zobowiązanie izraelskiego rządu do tego rozwiązania - powiedział.
Nieoficjalnie wiadomo, że do sprawy odnieść się ma w czwartek premier Izraela Benjamin Netanjahu, który uczestniczy w Światowym Forum Gospodarczym w Davos.
Palestyna
Uznaje się, iż obecnie Palestyna jest terytorium Izraela, Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu Jordanu (razem tworzących rejon geograficzny Palestyny). Terytorium nie pokrywa się z obszarem historycznej Palestyny, który obejmował północną i środkową część obecnego Izraela oraz zachodnią część Jordanii.
We wrześniu 2005 roku wojska Izraela opuściły Strefę Gazy. 20 maja 2011 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama oświadczył, iż w jego opinii do pokoju w tym regionie doprowadziłoby powołanie państwa palestyńskiego w granicach sprzed 1967 roku.
Autonomia Palestyńska
Tymczasowa struktura administracyjna zarządzająca obszarem Zachodniego Brzegu Jordanu i Strefy Gazy. W 1996 roku prezydentem Autonomii Palestyńskiej został Jasir Arafat. W styczniu 2005 roku po śmierci Arafata (zmarły w 2004 roku) władzę przejął Mahmud Abbas. 4 stycznia 2013 roku na mocy dekretu przekształcił on Autonomię Palestyńską w Państwo Palestyny.
Reuters, wprost.pl