Antyislamskie ugrupowanie trzecią największą siłą polityczną w Niemczech
Ugrupowanie Alternatywa dla Niemiec staje się trzecią siłą polityczną Niemiec. Wyprzedza Zielonych popieranych przez około 9 proc. ankietowanych. Największym poparciem cieszy się wciąż koalicja CDU/CSU i SPD, odpowiedzialna za obecną politykę imigracyjną. CDU/CSU popierana jest przez 36 proc. obywateli, a SPD przez 25 procent.
Alternatywa dla Niemiec postrzegana jest przez lewicę jako „faszystowska” i „rasistowska”. W niedzielę aktywista AfD został zaatakowany przez zamaskowaną osobę, która żądała od niego zaprzestania pracy. Kiedy aktywista odjeżdżał napastnik oddał w jego kierunku strzał z broni palnej. nie trafił jednak, niszcząc tylko przednią szybę.
SPD apeluje do Merkel o podjęcie "jasnych działań" ws. kryzysu migracyjnego
SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec - red.) domaga się od kanclerz Niemiec Angeli Merkel jasnego kursu ws. kryzysu migracyjnego. Sekretarz generalna partii Katarina Barley wywiadzie dla „Welt am Sonntag” oświadczyła, że SPD oczekuje „jasności i szybkiego wcielenia w życie powziętych już postanowień”.
„Wciąż nowe i nie dające się zastosować w praktyce propozycje płynące z szeregów CDU i CSU (...) nie służą współpracy i wzmacnianiu zaufania w łonie berlińskiej koalicji rządzącej” - podkreśliła w wywiadzie sekretarz generalna SDP.
Zdaniem Katariny Barley, kanclerz Niemiec „nie powinna dopuścić do tego, żeby wewnętrzny spór w unii CDU/CSU w sprawie polityki migracyjnej osłabił zdolność do działania rządu wielkiej koalicji” .
„Welt am Sonntag” przytacza opinię krążącą wśród socjaldemokratycznych członków gabinetu rządowego, jakoby „Merkel zabarykadowała się w Urzędzie Kanclerskim” .
Spór nasila się od kilku miesięcy. CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii - red.) nalega na ograniczenie liczby migrantów napływających do Niemiec. Jako rozwiązanie podaje ustanowienie górnego pułapu liczby przyjmowanych uchodźców.
Z kolei sekretarz generalny CDU (Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna - red.), nie zgadza się z krytyką SPD. „Proponuję SPD aby nie wydymała wciąż tak bardzo policzków, uchylając się zarazem za każdym razem od podjęcia jakiejś wiążącej decyzji” - mówił w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” .
Kryzys migracyjny a Schengen
Problem rozwiązania kryzysu migracyjnego wielokrotnie był poruszany przez polityków europejskich, często w kontekście dalszego istnienia strefy Schengen. Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła ostatnio opinię, że utrzymanie systemu swobodnego przemieszczania się w ramach Schengen zależne jest od wprowadzenia sprawiedliwego podziału uchodźców pomiędzy kraje członkowskie UE. Na spotkaniu ministrów krajów członkowskich, które miało miejsce 20 listopada 2015 roku, podjęto ustalenia odnośnie szeregu nowych działań w zakresie nadzoru, kontroli granicznej oraz kontroli broni na terenie Unii Europejskiej.
rp-online.de, dw.com, wprost.pl