Szwecja deportuje nawet 80 tys. imigrantów?
Ygeman powiedział, że do deportacji imigrantów być może zostaną wykorzystane loty czarterowe. "Mówimy o 60 tys. osób, ale ta liczba może wzrosnąć nawet do 80 tys." - cytują wypowiedź ministra szwedzkie media.
W ubiegłym roku w Szwecji podanie o przyznanie azylu złożyło 163 tys. osób. Około 55 proc. wniosków rozpatrzono pozytywnie. W tej liczbie znaleźli się m.in. uciekinierzy z Syrii, Afganistanu oraz Iraku.
Grecja poza strefą Schengen?
Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej podczas spotkania w Amsterdamie ustalili, że Grecja, do której dociera najwięcej uchodźców musi wzmocnić obronę swoich granic. W przeciwnym wypadku może zostać czasowo wyłączona ze strefy Schengen.
W ubiegłym roku Grecja była „główną bramą” do Europy dla ponad miliona uchodźców. Rząd tego kraju był ostro krytykowany za brak kontroli przepływu osób, których ilość nieco zmniejszyła się, kiedy nastały miesiące zimowe.
Unia Europejska podjęła różne kroki, aby wesprzeć Grecję pod kątem finansowym w walce z kryzysem migracyjnym. Państwa członkowskie uważają jednak, iż kraj ten nie wykorzystał otrzymanych środków w odpowiedni sposób. Argumentem, który często się pojawia jest fakt, że spośród pięciu centrum rejestracji dla przybywających do Grecji migrantów i uchodźców, działa wyłącznie jeden. Przytłoczona napływem ludzi Grecja, często puszcza migrantów w głąb Europy, zamiast zatrzymać ich w kraju w celu prawidłowej rejestracji. Według ustaleń UE jest to niezbędny do podjęcia krok, jeżeli uchodźcy chcą udać się dalej.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów. 84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei. 58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
BBC, Wprost.pl