Magierowski: Prezydent nie wyklucza nowelizacji ustawy o policji
Rzecznik prasowy prezydenta wyjaśnił, że do Pałacu Prezydenckiego zostali zaproszeni przedstawiciele Amnesty International oraz fundacji Panoptykon. Dodał, że około 30-minuta rozmowa była owocna. Podkreślił, że protestujący sami zadecydowali, kto z nich porozmawia z prezydentem.
– Prezydent wyjaśnił, dlaczego podpisał ustawę, mówił o bezpieczeństwie państwa. Gdyby tego nie zrobił, to by naraził na szwank bezpieczeństwo (...) wysłuchał zastrzeżeń, musiał ważyć racje. Jak w każdym państwie toczy się debata o regule złotego środka pomiędzy bezpieczeństwem państwa a prywatnością obywateli – powiedział Magierowski.
Protesty przed Pałacem Prezydenckim
W południe przed Pałacem Prezydenckim z inicjatywy Amnesty International rozpoczął się 12-godzinny protest przeciwko nowelizacji ustawy o policji i ustaw dotyczących uprawnień służb specjalnych. Przeciwnicy nowelizacji przekonują, że będą one prowadziły do zbytniej ingerencji w życie prywatne obywateli. Protestujący nieoczekiwanie zostali zaproszeni przez prezydenta Dudę.
Przeciwko czemu protest?
Przypomnijmy, podpisana 3 lutego przez prezydenta nowelizacja kilkunastu ustaw regulujących działania służb specjalnych i policji, została przyjęta przez Sejm 15 stycznia, a w ubiegłym tygodniu przez Senat. Dotyczy ona głównie zasad pobierania przez służby danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Ma być wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. o częściowej niekonstytucyjności zasad inwigilacji; ma wejść w życie 7 lutego (6 lutego wchodzi w życie wyrok TK).
Zastrzeżenia do ustawy
Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar stwierdził, że ustawa o policji narusza prawa obywateli. Chodzi o kwestie związane z uprawnieniami jakie będą przysługiwać służbom w zakresie uzyskiwania danych internetowych. Stawiane przez niego zarzuty dotyczą naruszenia prawa do prywatności i zasady autonomii informacyjnej jednostki.
W opinii Adama Bodnara policja i służby mogą prosić operatorów o konkretne dane, jeśli wiadomo, że dana osoba popełniła przestępstwo, jednak "nie można jednak pozyskiwać danych w sposób niekontrolowany w celu zapobiegania i wykrywania przestępstw, to nieograniczony krąg przedmiotowy" .
Telewizja Republika, Wprost.pl