ONZ bije na alarm. Rekordowo wysoka liczba cywilnych ofiar w Afganistanie
Według danych przedstawionych przez ONZ, liczba cywilnych ofiar w Afganistanie w ubiegłym roku wyniosła ponad 11 tysięcy. W 2015 roku śmierć poniosło tam 3545 osób, a 7457 zostało rannych. To wzrost o 4 proc. w stosunku do 2014 roku. ONZ przekazało, że za 62 proc. wszystkich ofiar odpowiedzialni są talibowie i ekstremiści.
Rejestr ofiar cywilnych prowadzony jest od 2009 roku. Od tego czasu ONZ zarejestrowała ponad 58 tys. cywilnych ofiar w Afganistanie. - Cierpienie zadawane ludności cywilnej jest nie do zaakceptowania - mówił przedstawiciel ONZ w Afganistanie Nicholas Haysom. Zaapelował także do wszystkich odpowiedzialnych o lepszą ochronę ludności cywilnej.
Talibowie
Fundamentalistyczne ugrupowanie islamskie (sunnickie – red.), powstałe we wrześniu 1994 r. w Kandaharze w Afganistanie. Talibowie rządzili Afganistanem od 1996 roku. 11 września 2001 roku zamachowcy-samobójcy dokonali ataku na cele w Stanach Zjednoczonych – budynki World Trade Center w Nowym Jorku i Pentagon w Waszyngtonie. USA prawie natychmiast zażądały od talibów wydania Osamy bin Ladena, którego uznali za organizatora zamachów. Ci odrzucili żądania, dlatego USA 7 października rozpoczęły ataki na ich siedziby. W wyniku tzw. operacji „Enduring freedom”, 13 listopada siły sojusznicze zdobyły Kabul, co oznaczało upadek rządu talibów.
Część bojowników tej organizacji przeczekała atak amerykański, ukrywając się w górach. Obecnie działają oni głównie na prowincji, kontrolując duże obszary. Wciąż prowadzą akcje przeciwko wprowadzanym reformom, uznawanych przez nich za sprzeczne z zasadami islamu, np. zabijają nauczycieli uczących w szkołach dla dziewcząt. W 2008 roku ich liczebność szacowana była na 7-11 tys. uzbrojonych bojowników i bliżej nieokreśloną liczbę ich sympatyków. W 2009 roku Pakistan pozwolił talibom sprawować władzę sądowniczą w dolinie Swat.
dw.com, wprost.pl