Rosja traci przez wojnę i sankcje. Eksport alkoholu najniższy od lat
W minionym roku wartość rosyjskiego eksportu napojów alkoholowych wyniosła 111,9 mln dolarów, podczas gdy rok wcześniej było to 187,1 proc. Fizyczna wielkość eksportu spadła do 43,5 mln litrów. Jest to najniższy poziom od 2004 roku.
Pod koniec 2015 roku drugim co do wielkości importerem rosyjskiej wódki była Wielka Brytania. Zwiększenie dostaw napojów alkoholowych, jak wynika z danych holdingu Roust, zarejestrowano w Niemczech, USA, Polsce, Francji i Kanadzie. Jednocześnie na ogólne statystykach eksportu według dyrektora Centrum Badań Federalnych i Regionalnych Rynków Alkoholi Wadima Drobiza wpływ miały czynniki polityczne. - W związku z wydarzeniami na Ukrainie i w Syrii, stosunek Zachodu do Rosji uległ pogorszeniu, co może być głównym powodem spadku sprzedaży rosyjskiej wódki - powiedział Drobiz.
Sankcje
Od 1 stycznia obowiązuje embargo spożywcze, które Moskwa nałożyła przeciwko Ukrainie. Nałożenie sankcji zostało spowodowane faktem, że Kijów w 2016 roku wykona część ekonomiczną umowy stowarzyszeniowej z UE - kraj wszedł do strefy wolnego handlu z Unią Europejską. Ograniczenia obowiązują do dnia 5 sierpnia 2016 r.
6 sierpnia 2014 roku Rosja wprowadziła zakaz importu produktów z krajów, które obsługują antyrosyjskie sankcje. Zakaz ten odnosi się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, niektórych krajów Unii Europejskiej, Norwegii, Albanii, Czarnogóry, Islandii, Liechtensteinu i Ukrainy. Rosja została objęta unijnymi sankcjami w związku z jej zaangażowaniem na Ukrainie.
"Kommiersant"