Gliński: W Polsce nie przeprowadzono cywilizowanej dekomunizacji
– Wiemy, że Lech Wałęsa był uwikłany we współpracę w latach 70., a jako prezydent nie potrafił z tej sytuacji wybrnąć – mówił minister kultury i wicepremier Piotr Gliński. – Ja bym proponował na spokojnie do tego podchodzić. Wałęsa ma swoje miejsce w polskiej historii. To jest też taka okazja do refleksji szerszej. To przypomina, że w Polsce nie została przeprowadzona cywilizowana dekomunizacja i lustracja – dodał.
Gliński dodał, że 27 lat temu Polska nie wyczyściła podstaw budowy nowego społeczeństwa i demokratycznego państwa. Jego zdaniem, "te teczki będą wracały".
Szafa Kiszczaka
Przypomnijmy, 16 lutego do domu wdowy po gen. Czesławie Kiszczaku wkroczył prokurator w towarzystwie pracowników Instytutu Pamięci Narodowej. Zabezpieczono dokumenty dot. tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa o pseudonimie „Bolek”, które to dokumenty Maria Kiszczak chciała sprzedać Instytutowi. Według relacji rzecznik prasowej IPN, wdowa po Czesławie Kiszczaku 16 lutego spotkała się m.in. z prezesem Instytutu i żądała 90 tys. złotych w zamian za przyniesione akta. Jako dowód na wagę posiadanych dokumentów przedstawiła "odręcznie kartkę papieru zatytułowaną „Informacja opracowania ze słów T.W. »Bolek« z odbytego spotkania w dniu 16.XI.1974 roku”.
Prezes IPN o dokumentach
Prezes Instytut Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński poinformował, że dokumenty zabezpieczone w domu generała Czesława Kiszczaka są autentyczne. Znajduje się wśród nich zobowiązanie do współpracy osoby o pseudonimie „Bolek” podpisane „Lech Wałęsa”.
TVP Info, Wprost.pl