Papież Franciszek: Antykoncepcja to czasem "mniejsze zło"
Papież Franciszek mówiąc o złagodzeniu zakazu stosowania antykoncepcji, nawiązał do działań Pawła VI, który z powodu "trudnej sytuacji w Afryce” ustanowił papieski precedens odnośnie katolickich zakonnic w Afryce. Chodziło o udzielenie im dyspensy na użycie pigułek antykoncepcyjnych. Z powodu konfliktów etnicznych, siostrom zakonnym groziły gwałty.
Franciszek stwierdził, że w obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z epidemią wirusa Zika, stosowanie środków antykoncepcyjnych może być "mniejszym złem". Obecny papież nie zdradził jednak więcej szczegółów na temat ewentualnego złagodzenia doktryny odnośnie kontrolowanej ciąży.
Franciszek podkreślił również stanowczo, że przestępstwem pozostaje aborcja, którą nazwał "złem absolutnym".
"Wirus Zika globalnym zagrożeniem dla zdrowia"
Światowa Organizacja Zdrowia w specjalnym komunikacie uznała wirus Zika za "globalne zagrożenie dla zdrowia", apelując o pilną, natychmiastową reakcję wszystkich krajów.
Ekspertów martwi szybkie tempo rozprzestrzeniania się wirusa oraz poważne konsekwencje, jakie on ze sobą niesie. Zarażenie nim podczas ciąży spowodowało narodziny tysięcy dzieci z małogłowiem, skutkującym niepełnym rozwojem mózgu. Ostrzeżenie wydane przez WHO stawia wirus Zika w jednej linii z tak niebezpiecznymi chorobami, jak np. Ebola. Oznacza to, że badania nad lekami i szczepionkami, które mogą mu zapobiec, prowadzone będą według specjalnego, przyspieszonego scenariusza.
Margaret Chan, dyrektor WHO określiła wirus jako "nadzwyczajną okoliczność", która wymaga skoordynowanej reakcji. – Oświadczam, że ostatnie przypadki małogłowia i innych zaburzeń neurologicznych, jakie odnotowano w Ameryce Łacińskiej oraz podobne przypadki w Polinezji Francuskiej, stanowią zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – stwierdziła. Zapowiedziała też, że priorytetem w tej sytuacji będzie ochrona kobiet w ciąży i ich dzieci przed ugryzieniem przez komary, które roznoszą wirus. WHO ostrzegła, że Zika będzie się "rozprzestrzeniać błyskawicznie"po obszarze obu Ameryk.
BBC, Reuters