Unijny komisarz: Mamy 10 dni na zahamowanie napływu uchodźców
Awramopulos podkreślił, że jeśli UE nie ograniczy napływu uchodźców, wtedy "cały system może się załamać". Komisarz ds. migracji poinformował po spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych UE, iż osiągnięto porozumienie w kwestii przyspieszenia wdrażania planu działań między UE a Turcją.
Podczas spotkania w Brukseli zgodzono się również na zaostrzenie kontroli osób, które przekraczają zewnętrzną granicę Wspólnoty. Podjęte działania to reakcja na zagrożenie terrorystyczne w Europie po ubiegłorocznych zamachach w Paryżu.
Milion migrantów w Europie
Z danych biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców wynika, że w 2015 roku drogą morską do Europy przybyło ponad milion migrantów.
84 procent przybyszów pochodzi z 10 krajów. 49 procent przybyłych do Europy stanowią Syryjczycy. 21 procent stanowią Afgańczycy, a 8 procent Irakijczycy. Pozostali imigranci pochodzą z: Pakistanu, Somalii, Nigerii, Sudanu, Gambii, Mali i Erytrei.
58 proc. migrantów to mężczyźni, 17 proc. kobiety, a 25 proc. stanowią dzieci - podał UNHCR.
Kryzys imigracyjny
W pierwszej połowie 2015 roku na terenie Unii Europejskiej oraz m.in. Szwajcarii i Norwegii 434 tys. osób złożyło wnioski o nadanie statusu uchodźcy. Najwięcej wniosków, bo prawie 172 tys. złożono w Niemczech, a w dalszej kolejności m.in. na Węgrzech i we Francji. Z danych UNHCR wynika, że na koniec 2014 r. na całym świecie było 59,5 mln osób przymusowo przesiedlonych.
Reuters, Wprost.pl