Francuscy naukowcy apelują do prezydenta Dudy ws. Jana Tomasza Grossa
"Jan T. Gross dzięki swoim publikacjom i badaniom nad Zagładą wniósł swój wkład do krytycznego spojrzenia Polaków na swoją przeszłość. Jego analiza historii i pamięci stosunków polsko-żydowskich była omawiana w instytucjach naukowych, a także w czasie publicznych dyskusji. Wnioski jego prac potwierdziły m.in. badania Instytutu Pamięci Narodowej w latach 2001-2002" - czytamy w liście francuskich naukowców.
"Apelujemy do Prezydenta Andrzeja Dudy, aby zmienił swoje zdanie. Polska przez ostatnie 25 lat okryła się chlubą w kontekście analizy swojej przeszłości, wzięła na siebie jej brzemię, jako jedyny kraj z byłych demokracji ludowych. Dorobek ten może teraz zostać stracony w oczach opinii międzynarodowej" - piszą dalej.
Timothy Snyder: Jeśli Gross straci odznaczenie, zwrócę swoje
Amerykański historyk Timothy Snyder stanął niedawno w obronie Jana Tomasza Grossa. Poinformował na Twitterze, że jeśli autor m.in. kontrowersyjnych „Złotych Żniw” straci polskie odznaczenie, on również zwróci swoje.
Snyder odznaczenie otrzymał na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego. Amerykański historyk pracuje na Yale University i specjalizuje się w nowożytnym nacjonalizmie oraz historii Europy Środkowej i Wschodniej. Jest autorem m.in. książki "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem".
Przypomnijmy, sprawa zaczęła się od informacji medialnych, jakoby prezydent Andrzej Duda zwrócił się do MSZ z prośbą o opinię dotyczącą możliwości odebrania profesorowi Janowi Tomaszowi Grossowi państwowego odznaczenia. MSZ potwierdziło, że pismo w tej sprawie wpłynęło do urzędu 14 stycznia.
Jan Tomasz Gross wielokrotnie w swoich publikacjach i wystąpieniach oskarżał Polaków o udział w ludobójstwie Żydów. "Odpowiedzialność Polaków za Holocaust polega na przyzwoleniu społecznym na tę zbrodnię, uznaniu ją za rzecz pozytywną, a w licznych przypadkach współuczestniczeniu w niej i odnoszeniu z tego korzyści materialnej" – napisał Gross w jednej ze swoich prac.
Zgodnie z polskim prawem, możliwe jest odebranie państwowego odznaczenia. Art. 36 ust. 1 ustawy o orderach i odznaczeniach stanowi, że prezydent może podjąć́ decyzję o pozbawieniu orderów z własnej inicjatywy, po zasięgnięciu opinii wnioskodawcy, jeżeli odznaczony dopuścił się czynu, wskutek którego stał się niegodny tego wyróżnienia.
"Le Monde", Wprost.pl