Sejm zdecydował. Kontrowersyjna ustawa do dalszych prac
Za odrzuceniem ustawy w pierwszym czytaniu zagłosowało 186 posłów – głownie z Platformy Obywatelskiej, .Nowoczesnej, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 9 parlamentarzystów Kukiz’15 (m.in. Marek Jakubiak, Jacek Wilk i Stanisław Tyszka – red.). Odrzucenie ustawy poparła także jedna posłanka Prawa i Sprawiedliwości – Maria Zuba.
Nie było jednomyślności wśród opozycji
Z szeregów Platformy Obywatelskiej wyłamała się Henryka Krzywonos-Strycharska, która wraz z 244 innymi posłami poparła prace nad ustawą, która m.in. zawiesi na pięć lat możliwość sprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Z kolei spośród posłów Kukiz’15, krytykowaną przez część opozycji ustawę poparli m.in. Piotr Liroy-Marzec, Kornel Morawiecki i Robert Winnicki. Paweł Kukiz wstrzymał się od głosu.
PiS zmienia prawo
Przypomnijmy, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało ustawę, która ma ograniczać ewentualny wykup ziemi przez cudzoziemców. 1 maja kończy się okres ochronny na zakup polskiej ziemi przez cudzoziemców. Zdaniem prawników, może ona naruszać prawo własności polskich rolników. Podobne zastrzeżenia zgłaszali m.in. politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz .Nowoczesnej.
W ustawie zawarto zapis, który stanowi, że cały obrót ziemią rolną ogranicza się wyłącznie do rolników, czyli osób mających kwalifikacje rolnicze, od pięciu lat zamieszkujących daną gminę i przez ten czas osobiście prowadzące gospodarstwo rolne. Ponadto projekt w tej formie zakłada, że jeżeli dana osoba kupi ziemię rolną, to zobowiązany będzie prowadzić gospodarstwo rolne przez okres co najmniej 10 lat. Nie będzie mógł jej zbywać, czy oddać innym w posiadanie. Jeżeli nabywca nie będzie prowadził gospodarstwa, sąd stwierdzi na wniosek Agencji Nieruchomości Rolnych, jej nabycie przez państwo.
Sejm.gov.pl