Rzecznik firmy produkującej Caracale przekonuje polski rząd: Nasza oferta jest najlepsza
Według Steuera wybór przez MON francuskich Caracali byłby "korzystny dla całej polskiej gospodarki, ponieważ koncern planuje w przyszłości podjąć więcej inwestycji w Polsce". - Staramy się przekonać przedstawicieli polskiego rządu, że nasza oferta jest korzystna nie tylko dla wojskowych, ale również dla rozwoju całego przemysłu lotniczego w Polsce - tłumaczył rzecznik firmy reporterowi RMF FM. Dodał, że ma nadzieję, iż podczas trwającej obecnie ostatniej fazy negocjacji oferta Airbusa po raz kolejny zostanie uznana za najlepszą". Dokładny termin zakończenia negocjacji jest jeszcze nieznany.
Problemy z programem offsetowym
Decyzję o zakwalifikowaniu do ostatniego etapu przetargu śmigłowców Caracal podjęła poprzednia ekipa. Obecnie trwają negocjacje z Ministerstwem Rozwoju w sprawie towarzyszącego kontraktowi programu offsetowego. W opinii szefa MON z programem offsetowym są obecnie problemy. Jeśli nie zostanie znalezione ich rozwiązanie, wówczas konieczne będzie rozpisanie kolejnego przetargu.
Problemem jest jednak kwestia kosztów odstąpienia od umowy. Jeśli Polska zerwałaby kontrakt, musiałaby zapłacić Francuzom przynajmniej miliard złotych, ale kwota mogłaby być przynajmniej dwukrotnie wyższa w sytuacji, w której sąd uwzględni skargę PZL-Świdnik. Wówczas to MON musiałby odszkodowania płacić zarówno świdnickiemu zakładowi, jak i fabryce w Mielcu.
Rozważaną alternatywą jest kompromis z Francuzami i zakup znacznie mniejszej liczby śmigłowców. Na pozostałe zostałby ogłoszony nowy przetarg, w którym wyraźnie preferowane będą podmioty posiadające duże zakłady w Polsce.
RMF 24, Wprost.pl