Koszt zabezpieczeń szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży szacowany na 70 mln złotych
RMF FM przypomniało, że do tej pory rozpisano 13 przetargów na zakup specjalistycznego sprzętu.
Komenda Główna Policji kupuje ponad 60 karabinków i pistoletów maszynowych i snajperskich. Planowany jest także zakup specjalnych hełmów, sprzętu dla pirotechników, a także nowoczesnych kamizelek kuloodpornych czy masek przeciwgazowych.
Specustawa na ŚDM
Za przyjęciem specustawy w sprawie Światowych Dni Młodzieży głosowało 441 posłów, nikt nie był przeciw, żaden parlamentarzysta nie wstrzymał się. 19 posłów wzięło udziału w głosowaniu. Zaakceptowane przez Sejm regulacje mają ułatwić organizację wizyty papieża Franciszka w Krakowie w lipcu 2016 roku. Jak argumentowali wnioskodawcy, przyjęcie ustawy było konieczne, ponieważ w odniesieniu do imprez religijnych nie mają zastosowania przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wśród najważniejszych poprawek przyjętych przez posłów jest wprowadzenie rozdziału kompetencji pomiędzy organizatorów, czyli Kościół, a wojewodę.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się w dniach 25-31 lipca 2016 roku w Krakowie. Organizatorem zjazdu młodzieży jest Archidiecezja Krakowska. Początkowo planowano, że, ma ona przygotować do dnia 15 maja 2016 roku plan zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom i przesłać go Komendantowi Głównemu Policji, Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej oraz szefowi Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W planie zawarte miały być m.in. przewidywane zagrożenia, opis sposobu identyfikacji uczestników oraz nazwiska osób odpowiedzialnych za kontakt z państwowymi służbami.
RMF FM, Wprost.pl