IPN udostępni dokumenty znalezione w mieszkaniu szefa PRL-owskiej WSW
Przeszukanie w mieszkaniu Teodora Kufla miało miejsce 2 marca 2016 r. Czynność tę przeprowadzono na podstawie postanowienia prokuratora Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie, wydanego w toku śledztwa o sygn. akt S 64/15/Zi w sprawie przechowywania przez osobę nieuprawnioną dokumentów podlegających przekazaniu do Instytutu Pamięci Narodowej.
Teodor Kufel był długoletnim funkcjonariuszem organów bezpieczeństwa państwa, w latach 1962–1979 sprawował funkcję szefa Wojskowej Służby Wewnętrznej.
Na przekazane materiały składają się:
- Powielane publikacje szkoleniowe Szefostwa Wojskowej Służby Wewnętrznej;
- Fotokopie kart kartotecznych z Centralnego Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych;
- Meldunek zastępcy komendanta posterunku MO w Igołomi do Komendanta Powiatowego MO w Michowie z 12 listopada 1946 r. w sprawie zastrzelenia sekretarza PPR Antoniego Wypchała;
- Odpis instrukcji NK/003/47 z 2 czerwca 1947 r.
- Notatka służbowa z 15 grudnia 1974 r. w sprawie ustalenia przyczyny aresztowania grupy „Młot i Sierp” w 1941 r. w Warszawie.
Prokurator IPN postanowił zwrócić Teodorowi Kuflowi dokumenty niepodlegające przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN. Jednocześnie prokurator podjął decyzję o uznaniu pozostałych dokumentów za dowody rzeczowe i zatrzymaniu ich w dyspozycji Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu celem ustalenia ich statusu prawnego.
Materiały włączone do zasobu archiwalnego IPN będą udostępniane od 1 kwietnia br. w postaci kopii elektronicznych w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej 21 w Warszawie.
ipn.gov.pl