Zakaz aborcji? "Nie możemy stawać się sumieniami ludzi"
Kidawa-Błońska oceniła, że żadna droga zmiany ustawy aborcyjnej, w tym referendum, nie jest dobra. – Ta ustawa została przyjęta wiele lat temu. To jedna z bardziej twardych ustaw, bo ograniczająca stosowanie aborcji do 3 bardzo dramatycznych przypadków. Nie chciałabym, żeby to politycy podejmowali decyzje, jaki dramatyczny wybór podejmie kobieta – powiedziała polityk.
– Nie możemy stawać się sumieniami innych ludzi dla celów politycznych, bo przecież tutaj chodzi tylko o cel polityczny. Ten kompromis nie jest idealny, ale daje poczucie stabilności, natomiast wszystkie zmiany obracają się w jedną albo drugą stronę i nie mają na myśli kobiet tylko politykę – oceniła Kidawa-Błońska.
Głos pierwszej damy oczekiwany?
Wicemarszałek Sejmu stwierdziła, że pierwsza dama powinna zabrać głos w sprawie pomysłu zaostrzenia ustawy aborcyjnej, podobnie jak zrobiła to przed laty Maria Kaczyńska, gdy wystąpiła przeciwko pomysłowi zakazania w Polsce aborcji.
Co zakłada projekt ustawy?
Projekt ustawy antyaborcyjnej przygotowała Fundacja Pro Prawo do Życia. Zakłada on m.in. wprowadzenie całkowitego zakazu przerywania ciąży. Obecnie aborcja dopuszczalna jest m.in. gdy ciąża ciąża jest wynikiem przestępstwa, gdy stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety oraz kiedy badania wykażą ciężkie i nieodwracalne uszkodzenia płodu. Projekt zakłada także kary dla osób powodujących śmierć dziecka poczętego. Osoba, która przyczyniłaby się do przerwania ciąży, musiałaby się liczyć z groźbą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Sąd mógłby zadecydować o złagodzeniu kary wobec matki dziecka lub o odstąpieniu od niej.
Apel biskupów
W niedzielę 3 kwietnia w kościołach w całej Polsce odczytano apel Episkopatu o wprowadzenie zakazu aborcji. Ideę poparła premier Beata Szydło.