Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie Polski
Rezolucję w głosowaniu poparło 513 europosłów, m.in. z formacji chadeków, zielonych, socjalistów, zielonych, liberałów i komunistów. Odrzucone zostały poprawki, zgłoszone przez frakcję lewicową, która chciała włączenia do dokumentu zapisów dotyczących m.in. aborcji, ustawy o radiofonii i telewizji, prokuraturze, policji, czy zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej.
Co stanowi rezolucja?
Na początku rezolucji, zaznaczono, że za kluczowe PE uznaje zapewnienie, że "wspólne europejskie wartości wymienione w artykule 2 TUE są w pełni przestrzegane". W podobnym tonie utrzymano punkt drugi, w który PE wyraża przekonanie, że wszystkie Państwa Członkowskie muszą w pełni przestrzegać prawa Unii Europejskiej w swych praktykach administracyjnych i ustawodawczych". Obowiązujące w krajach ustawodawstwo powinno stanowić odzwierciedlenie podstawowych wartości europejskich, takich jak zasady demokracji, praworządności i poszanowania praw podstawowych. W ramach tych zasad powinno powstawać prawo.
"PE jest poważnie zaniepokojony"
"Parlament Europejski jest poważnie zaniepokojony faktem, że faktyczne sparaliżowanie polskiego Trybunału Konstytucyjnego stanowi zagrożenie dla demokracji, praw człowieka i praworządności" - czytamy w trzecim punkcie rezolucji. Punkt czwarty stanowi wezwanie polskiego rządu do "poszanowania, opublikowania i pełnego wdrożenia bez dalszej zwłoki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 marca 2016 r. oraz do wdrożenia wyroków z dni 3 i 9 grudnia 2015 r."
Polski rząd został także wezwany w punkcie piątym rezolucji do pełnego wdrożenia zaleceń Komisji Weneckiej. "Parlament Europejski z zadowoleniem przyjmuje niedawną wizytę w Polsce wiceprzewodniczącego Komisji Timmermansa i jego oświadczenie na posiedzeniu Komisji w dniu 6 kwietnia 2016 r. odnośnie rozpoczęcia dialogu, którego celem jest znalezienie wyjścia z bieżącej sytuacji" - zaznaczają europosłowie w punkcie szóstym rezolucji.
Możliwość dalszej kontroli praworządności przez KE
Parlament Europejski wyraża także swoje poparcie dla decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej rozpoczęcia dialogu strukturalnego na mocy Ram Praworządności. PE wzywa też Komisję do uruchomienia drugiego etapu postępowania kontroli praworządności poprzez wydanie „zaleceń dotyczących praworządności” i do zaoferowania swojego wsparcia Polsce w opracowaniu rozwiązań umacniających praworządność" w przypadku, jeśli polski rząd nie spełni zaleceń Komisji Weneckiej w czasie dialogu strukturalnego.
Komisja Europejska jest wzywana do regularnego i dogłębnego informowania Parlamentu o jej ocenach, dokonanym postępie i podjętych działaniach. Dialog między polskim rządem w KE ma stanowić podstawę do przyjrzenia się także innym decyzjom władzy, które mogą "budzić obawy co do łamania prawa".