Prymas na nabożeństwie ekumenicznym z okazji obchodów 1050-lecia Chrztu Polski
Prymas Polski uczestniczył w uroczystościach z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski w reliktach książęcego palatium na "Świętej Wyspie", jak nazywany jest Ostrów Lednicy. Miejsce to znajduje się wśród domniemanych i prawdopodobnych lokalizacji, w których mogło dojść do chrztu Mieszka I. Abp Polak przywołał w homilii słowa Ojca Świętego Jana Pawła II, mówiąc, że "stajemy się świadkami odsłaniającej się jeszcze raz przed naszymi oczami duchowej jedności chrześcijańskiej Europy, na którą składają się dwie wielkie tradycje: Zachodu i Wschodu".
Prymas Polski podkreślił, że obchody rocznicy chrztu oznaczają powrót do źródeł chrzcielnych Polski, nie to, że idziemy w przeszłość, ale ku przyszłości. – Owszem, chcemy jeszcze lepiej poznać i osobiście odczytać naszą historię, aby zrozumieć jej konsekwencje w życiu jednostek, rodzin, wspólnot i narodu. Odkrywanie korzeni, z których wyrastamy i wierne podejmowanie zobowiązań, jakie z tym się wiążą, służy jednak wspólnemu budowaniu naszej przyszłości – mówił.
Chrzest zaczątkiem wolności i tolerancji
– W czasie zakończonego niedawno X Zjazdu Gnieźnieńskiego, my wszyscy, chrześcijanie różnych wyznań, we wspólnym przesłaniu potrafiliśmy powiedzieć, że Chrzest Polski, zakorzeniony w wierze niepodzielonego Kościoła, owocował duchem ekumenicznej wolności i tolerancji. Nie było wojen między wyznaniami, lecz twórcze ich współistnienie. Dzięki temu ewangelicznemu impulsowi polska kultura tworzona była na przestrzeni dziejów przez chrześcijan – łacinników, prawosławnych, grekokatolików i protestantów – a jednocześnie przez Żydów i muzułmanów, jak również przez ludzi niewierzących– zaznaczył prymas.
Arcybiskup Polak zaznaczył, że ludzie ochrzczeni "są wezwani, aby nie ustawać w wysiłkach na rzecz budowania jedności". Polak nawiązywał się m.in. do słów kard. Stefana Wyszyńskiego, który w 1000. rocznicę Chrztu Polski mówił, iż "jedno było źródło (…) w polskiej ziemi, które się tak wspaniale rozszerzyło, iż użyźnia całą ziemię ojczystą po dziś dzień".
– Nie wystarczy bowiem tylko nasza jedność Ducha, ale podejmowane z ciągle nową mocą i kreatywnością, odwagą i zaangażowaniem wspólne chrześcijańskie świadectwo. (…) Wspólna odpowiedzialność za ewangeliczne świadectwo wymaga nade wszystko budowania na solidnych fundamentach. A chrzest przypomina nam, że nie ma innego fundamentu niż Chrystus – zaznaczył prymas.
prymaspolski.pl, Telewizja Republika