Nie jesteśmy sami w kosmosie?
Astronomowie rozpoczęli dokładne badania 18 Skorpiona już w 1997 roku, ze względu na znaczne podobieństwo i bliskość tej gwiazdy, co rodziło nadzieje, że może ona mieć również planetę podobną do Ziemi, która stanowiłaby dobre miejsce dla powstania życia.
We wtorek w Atlancie astronomowie z Uniwersytetu Villanova w Pennsylvanii przedstawili wyniki tych badań, wskazujące jak bardzo obydwaj bliźniacy są do siebie podobni. Obie gwiazdy są mniej więcej w jednym wieku - ok. 4 - 5 mld lat, mają zbliżoną masę, taką samą średnicę i podobną temperaturę na powierzchni. Również ich okres obrotu wokół własnej osi jest zbliżony i wynosi ok. 25 dni. Wykazują też podobną, cykliczną aktywność , w przypadku Słońca objawiającą się w postaci plam i burz na jego powierzchni.
Profesor Edward Guinan z Uniwersytetu Villanova podkreślił, że znalezienie i zbadanie najbliższego partnera Słońca, odpowiadającego mu parametrami, to nie tylko sztuka dla sztuki, ale również celowa działalność naukowa, dzięki której przekonujemy się, że nasza gwiazda jest normalnym, typowym ciałem niebieskim.
em, pap