Europarlament niezadowolony z Warszawy
Autor "polskiej" części dokumentu, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Polski, Jaś Gawroński (włoski eurodeputowany polskiego pochodzenia) zaproponował, żeby odnotować "pragnienie i determinację polskiego rządu, aby podejmować wszelkie wysiłki niezbędne do nadrobienia zaległości...".
Do pozytywów zaliczył plan Hausnera, poprawę wskaźników makroekonomicznych w drugiej połowie 2003 roku, postęp w zacieśnianiu kontroli granic wschodnich, w tym wprowadzenie wiz dla Rosjan, Ukraińców i Białorusinów. Najdobitniej skrytykował korupcję i opóźnienia w przygotowaniu do rozdziału dopłat bezpośrednich dla rolników.
Zaproponował, żeby "odnotować z niepokojem, że korupcja nadal niszczy różne sfery życia gospodarczego i politycznego zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym, podkopując prestiż polityków i prowadząc do znacznego niezadowolenia społecznego". Parlament "wyraża zaniepokojenie opóźnieniami w ustanawianiu agencji płatniczych (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa) i Zintegrowanego Systemu Zarządzania i Kontroli (IACS), które muszą odpowiednio działać, żeby umożliwić płatności bezpośrednie dla rolników" - czytamy w projekcie.
Projekt odnotowuje też "reformę systemu ochrony zdrowia, którego funkcjonowanie w ostatnich latach jest ostro krytykowane i spowodowało niepokój w polskim społeczeństwie".
oj, pap