Pomoc na cenzurowanym
Dodano:
Komisja Europejska bada pomoc finansową rządu dla przedsiębiorstw. Jeśli będzie ona sprzeczna z unijnymi regułami konkurencji, obdarowani będą musieli ją zwrócić.
Pod lupą Komisji Europejskiej znalazło się kilkadziesiąt przypadków udzielenia takiej pomocy przez rząd w ostatnim czasie - dowiaduje się "Rzeczpospolita". Wśród spraw, którymi zainteresowała się Bruksela, jest rozpoczęty półtora roku temu program oddłużania przedsiębiorstw, dzięki któremu mogły one pozbyć się zobowiązań wobec ZUS czy skarbu państwa za zaledwie 15 procent ich wartości. Komisja Europejska ma także wątpliwości, czy rząd może dokapitalizować Stocznię Gdynia sumą aż 120 mln zł, będąc jedynie jej mniejszościowym udziałowcem.
Zamykając negocjacje członkowskie w grudniu 2002 roku, rząd zobowiązał się do powiadamiania Brukseli o wszelkiej pomocy publicznej, która może wpłynąć na warunki konkurencji w ramach całej Unii. Jednak - twierdzi "Rz" - do tej pory uczynił tak tylko w przypadku rekompensat dla elektrowni za zerwanie stałych umów na dostawy energii. W tej sprawie KE zapowiedziała rozpoczęcie formalnego śledztwa.
Polskie władze mogą obawiać się wyników analizy, gdyż w Unii warunki udzielenia pomocy publicznej są dość surowe. Jeśli pomoc jest na tyle duża, że może naruszyć warunki konkurencji w ramach jednolitego rynku, przed jej udzieleniem wymagana jest formalna zgoda Komisji Europejskiej".
em, pap