Spotkanie prezydentów
Polski prezydent poinformował, że Leonid Kuczma przyjął zaproszenie na europejski szczyt gospodarczy w kwietniu w Warszawie. Kwaśniewski potwierdził też zamiar organizacji VII Gospodarczego Forum Polsko- Ukraińskiego.
"W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie na wysokim szczeblu rządowym zainteresowanych krajów, a więc Kazachstanu, Azerbejdżanu, Ukrainy, Rosji, Polski, a także UE" - powiedział Kwaśniewski dziennikarzom, informując o działaniach w związku z ropociągiem Odessa-Brody.
Zaznaczył, że jeżeli podczas spotkania nastąpi porozumienie, to powstanie możliwość stworzenia poważnego konsorcjum międzynarodowego dla dokończenia tej inwestycji. Podkreślił też, że duże zasoby ropy kaspijskiej umożliwią dywersyfikację jej dostaw, co jest ważne zarówno dla Polski, jak i UE.
"Popieram rozszerzenie naszej współpracy, przede wszystkim gospodarczych stosunków, żeby w końcu zaczął działać rurociąg Odessa-Brody" - powiedział prezydent Ukrainy. "Przed nami są wielkie perspektywy, życzenia też istnieją. Do pracy!" - podkreślił.
4 lutego, po wielomiesięcznych wahaniach, rząd ukraiński zdecydował, że wybudowany dwa lata temu rurociąg i terminal naftowy Piwdennyj koło Odessy będzie wykorzystywany zgodnie z pierwotnym założeniem, czyli do przesyłania kaspijskiej ropy w kierunku zachodnim. Tym samym odrzucono propozycje rosyjsko- brytyjskiej kompanii TNK-BP, która nalegała, aby dopóki nie będzie dobudowany polski odcinek naftociągu do Płocka, rurociągiem płynęła rosyjska ropa z Brodów do Odessy.
Kuczma poinformował także polskiego prezydenta o planowanych na Ukrainie zmianach konstytucyjnych. Zdaniem Kwaśniewskiego, decyzje Kuczmy powinny uzyskać zarówno "nasze uznanie, jak i uznanie opinii międzynarodowej".
Jak dodał Kwaśniewski, decyzja o powszechnych wyborach prezydenckich jest "ze wszech miar słuszna", bo w tym kierunku zmierzają rozwiązania konstytucyjne krajów naszego regionu. Pozytywnie ocenił też zmianę systemu z prezydenckiego na prezydencko-gabinetowy, podobny do obowiązującego w Polsce.
"Uzyskałem zapewnienie prezydenta Kuczmy co do zasad przeprowadzenia wyborów zgodnie ze standardami demokratycznymi, pełną transparentnością, uporządkowanym dostępem kandydatów do mediów. Myślę, że nie mamy powodów sądzić, że będzie inaczej i to także będzie niewątpliwie budowało wiarygodność Ukrainy w świecie" - powiedział Kwaśniewski.
Wybory prezydenckie na Ukrainie odbędą się w październiku. Na początku lutego Kuczma oświadczył, że nie będzie ubiegać się o trzecią kadencję prezydencką.
Sytuacja polityczna na Ukrainie nieco uspokoiła się na początku tego miesiąca, gdy obóz Kuczmy wycofał z projektu nowelizacji konstytucji zapis, który przewidywał, że w przyszłości prezydent będzie wybierany przez parlament, a nie w wyborach powszechnych. Mimo to opozycja nadal uważa, że zasadniczym celem zainicjowanej przez władze reformy jest chęć zachowania kontroli nad sytuacją polityczną w kraju po najbliższych wyborach.
Rok 2004 będzie Rokiem Polskim na Ukrainie. Zaplanowano już m.in. odsłonięcie pomnika Juliusza Słowackiego w Kijowie i otwarcie muzeum poety w rodzinnym Krzemieńcu. Uroczysta inauguracja Roku odbędzie się 30 marca w Kijowie. Kuczma zaznaczył, że Kwaśniewski będzie teraz tam oczekiwany "z wielką niecierpliwością".
oj, pap